FLESZ - Kryzys na granicy

Norwid specjalizujący się w niejednej dziedzinie sztuki zostawił po sobie mozaikę artystyczną korespondujących ze sobą dziedzin. Taki też będzie poświęcony mu festiwal. Wypełniony poezją, czerpiącą z niej muzyką, a także debatami, spotkaniami wokół teatru i sztuk wizualnych. Rozpocznie go w piątek 26 listopada o godz. 17 w Ośrodku przy os. Górali 5 panel dyskusyjny "Norwid + literatura", w którym wezmą udział eksperci - Piotr Chlebowski (KUL), Artur Grabowski (UJ), Eliza Kącka (UW) oraz Wojciech Kudyba (UKSW). W tym samym czasie będą też trwały warsztaty kreatywnego pisania Loesje inspirowane twórczością Norwida.
Natomiast o godz. 20 koncert odbędzie się koncert "Norwid muzycznie!" w wykonaniu Mateusza Kluzy, który wraz z zespołem zinterpretował m.in. wiersz "Pielgrzym" (słowa tego utworu - "Dopokąd pójdę" - stały się hasłem festiwalu). Koncert odbędzie się w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida i będzie premierowym występem z materiałem najnowszej płyty muzyka zatytułowanej "Norwid 2021", ale nie zabraknie też nowych aranżacji do utworów z płyty "Niksy" z 2008 roku.
Jako że w 1842 r. Norwid przez ponad trzy tygodnie przebywał w Krakowie, 27 listopada o godz. 11.00 Agnieszka Konior poprowadzi spacer śladami Norwida po Starym Mieście. Również w festiwalową sobotę o godz. 17 w ARTzonie (os. Górali 4) odbędzie się panel „Norwid + muzyka”, w którym wezmą udział muzycy interpretujący jego poezję. O godz. 19 w w tym samym miejscu rozpocznie się uroczysta Gala Norwid Festiwal 2021, w czasie której zostaną podsumowane rezydencje artystyczne oraz wręczona będzie Nagroda Norwidowska. Spotkanie stanie się okazją do poznania współczesnych twórców, którzy inspirują się dziełami tego poety, bądź jak on łączą wiele dziedzin sztuki. Małgorzata Haduch zaprezentuje wówczas projekt „Przemierzając, podążając” będący grą-kompozycją według interpretacji neologizmu „Dopokąd idę!…”, a Natalia Komorowska pokaże projekt „Eko-obrazy Krakowa” zakończony wystawą witraży inspirowanych twórczością Norwida.
Trzeciego dnia tematem panelu o godz. 17 będzie "Norwid + teatr" z uczestnictwem Kazimierza Brauna (University at Buffalo), Jerzego Machowskiego, Wojciecha Terechowicza oraz Michała Zadary. Festiwal zakończy się w niedzielę 28 listopada o godz. 19.00 recytacją wierszy Norwida w interpretacji Edwarda Lindego-Lubaszenki z akompaniamentem Jana Oberbeka. Wydarzenie to odbędzie się w Opactwie Cystersów w Mogile, gdzie eksponowany jest cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza, które Norwid miał oglądać w tym miejscu w 1842 roku.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Ośrodka Kultury Norwida.
- Nowy sklep w Chrzanowie. Wielkie centrum wyposażenia wnętrz już otwarte!
- Przepych i luksus! Najpiękniejsze i najdroższe mieszkania do kupienia w Krakowie
- Ponad pół tysiąca niechcianych aut na miejskim parkingu. Są perełki
- Gdzie w Krakowie można zrobić najtańsze zakupy? Od 258 do 380 zł za koszyk 50 towarów
- Wielkie otwarcie Ogrodu Świateł. Widowiskowe iluminacje przyciągnęły tłumy!
- Trzecia dawka szczepionki - objawy. Co się dzieje po trzeciej dawce? [LISTA]