9 z 15
Chiny...

Chiny

W Chinach nie obchodzi się Święta Zmarłych, lecz Święto Duchów. Według chińskiego kalendarza przypada ono piętnastego dnia siódmego miesiąca, czyli w okolicach 15 sierpnia.

Chińczycy wierzą, że w tym czasie otwierają się bramy zaświatów i duchy przedostają się do świata żywych. Trwa to 30 dni. Obchody mają miejsce zarówno na cmentarzach jak i w prywatnych domach.

Święto Duchów nieodłącznie wiąże się ze światłem. Na wodę puszczane są w tym czasie małe trzcinowe łódki z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duszom.

Święto nazywane jest także Świętem Głodnych Duchów. Wierzy się, że dusze zmarłych, ponieważ nikt ich nie karmi, są bardzo głodne, dlatego przed domami wystawia się dla nich strawę - ulubione potrawy zmarłych.

Poza tym przy ołtarzach pali się koperty zaadresowane do nieboszczyków, a także papierowe imitacje pieniędzy, odzież i inne przedmioty codziennego użytku. Wszystko po to, aby zwabić wędrujące dusze.

W czasie trwania święta pierwszy rząd w operach jest zawsze pusty - miejsca są zarezerwowane specjalnie dla zmarłych.

10 z 15
Japonia...

Japonia

Japońskie święto O–bon, obchodzone ku czci dusz zmarłych, ma tradycję, która sięga 500 lat wstecz. Uroczystości, w zależności od regionu, odbywają się w połowie lipca lub sierpnia i trwają zwykle trzy dni.

Kluczowym elementem są latarnie zawieszane u progów domów - to one mają być wskazówką dla duchów przodków, jak trafić do swojej rodziny. Japończycy wierzą, że w czasie trwania święta zmarli odwiedzają żyjących.

Dlatego też na domowych ołtarzykach czekają na zmarłych specjalnie przygotowane ofiary. W niektórych regionach ofiary wraz z latarenką na małej łódeczce są puszczane rzeką.

11 z 15
Bali...

Bali

Na Bali obowiązuje kalendarz słoneczny, co oznacza, że Dzień Zmarłych przypada mniej-więcej dwa razy w roku, przy czym święto to jest ruchome.

Obchody Święta Zmarłych trwają kilkanaście dni. Mieszkańcy Bali wierzą, że w tym czasie duchy zmarłych przodków wracają do świata żywych i odwiedzają krewnych w ich domach. Powracające dusze mają oczekiwać rozrywki, a żeby ich nie zawieść i nie doczekać się zemsty, Balijczycy urządzają huczne zabawy.

Dodatkowo należy okazać szczególną gościnność wobec przodków, racząc ich odpowiednim jadłem i modlitwami.

Obchody Święta Zmarłych są podzielone na poszczególne etapy, w których wykonuje się odpowiednie czynności. Na początku przygotowuje się potrawy z bananów, następnie tradycyjne smażone ciastka ryżowe.

Dzień przed głównymi obchodami przyrządza się mięsiwa na wielką ucztę. W dniu odwiedzin ma miejsce huczna impreza z tańcami i muzyką, kolejne dni spędza się zaś na odwiedzaniu rodziny, modlitwach, składaniu ofiar i zabawie.

12 z 15
Filipiny...

Filipiny

Święto Zmarłych na Filipinach obchodzi się 1 listopada i jest to dzień wolny od pracy. Podczas uroczystości rodziny wspominają swoich bliskich zmarłych udając się na ich groby. Tam składają kwiaty, zapalone świecie i pożywienie.

Wiele rodzin dekoruje mogiły barwnymi ozdobami i balonami. Niektórzy biesiadują na cmentarzu całą noc.

To właśnie noc jest punktem kulminacyjnym obchodów. Po zmierzchu na ulice wychodzi grupa ludzi zwanych pangangaluluwa, która w długim pochodzie wędruje przez miasta i wsie, śpiewając i grając na cześć tych, którzy odeszli.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Rezerwy Wisły Kraków boleśnie obite przez Avię Świdnik

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Zmiana na szczycie małopolskiej piłki! Nowy prezes: Nie jestem osobą przypadkową

Zobacz również

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Zakopianka, czyli góralskie pole bitwy. Bywało już ostro. Jak będzie teraz?

Zakopianka, czyli góralskie pole bitwy. Bywało już ostro. Jak będzie teraz?