18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aparatura medyczna w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. O.Sokołowskiego w Zakopanym

.

Samodzielny Publiczny Szpital Specjalistyczny im dr. O Sokołowskiego w Zakopanem zakończył realizację projektu np. „Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Małopolan poprzez dostosowanie Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc do norm i standardów UE oraz przepisów prawa”.

Projekt realizowany w ramach Małopolski ego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 nr MRPO.06.03.01-12-081/08. Działanie: 6.3 Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, w tym socjalnego i zdrowotnego. Schemat A. Ochrona zdrowia. Okres realizacji 16.01.2007- 28.02.2014. Wartość projektu opiewała na kwotę 9.359.521,51 z czego kwota 4.865 660,64 zł stawiła wartość dofinansowania.

Realizacja przedsięwzięcia stanowiła optymalne rozwiązanie aktualnych problemów szpitala i przyczyniła się do poprawy jego infrastruktury technicznej oraz umożliwiła zakup odpowiedniego wyposażenia, opartego na nowoczesnych technologiach dostępnych na rynku a co za tym idzie rozszerzyła możliwości leczenia pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej.

Realizacja projektu doprowadziła, zarówno do poprawy jakości usług medycznych, jak i dostosowała ośrodek do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Zakres realizacji przedsięwzięcia obejmował prace adaptacyjno-budowlane (dostosowanie budynku do wymogów przepisów prawa), zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej, prace termomodernizacyjne budynku.

Projekt obejmował realizację sześciu zadań. Zadaniem pierwszym był wykonanie prac budowlano- adaptacyjnych - Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – które zakończono w 2008r. Przed uruchomieniem nowego oddziału w strukturze organizacyjnej Szpitala znajdowały się dwa bloki operacyjne i dział anestezjologii. Obecnie Szpital dysponuje własnym Oddziałem lntensywnej Terapii tzn. wydzielonym oddziałem szpitalnym, przeznaczonym dla chorych w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Pomieszczenia przeznaczone na nowy Oddział zostały przystosowane do funkcjonowania w ramach intensywnej terapii. Przeprowadzone gruntowne prace remontowo-budowlane, obejmowały modernizację mediów w celu osiągnięcia wysokiej pewności zasilania, zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego i efektywnego transportu. Realizacja zadania doprowadziła do poprawy jakości świadczonych usług medycznych, wypełniając jednocześnie wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Drugim zadaniem był zakup urządzeń na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii m.in. respiratory, łóżka do intensywnej terapii, materace przeciwodleżynowe i inne. Kolejnymi zadaniami był zakup urządzeń do Pracownia Anatomo- Histopatologicznej (m.in. mikroskopu konsultacyjnego, skanery) oraz Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej i Spirometrii (m.in. aparatura spirometryczna) oraz Bloku Operacyjnego (m.in. systemy elektrochirurgiczne, stoły operacyjne, ) Jednym z zadań był również zakup urządzeń do Pracownii Rtg i Ekg takich jak tomograf komputerowy. Ostatecznie Szpital zyskał 34 nowoczesne urządzenia.

Należy zaznaczyć iż realizacja przedsięwzięcia w znaczący sposób przyczyniła się do poprawy funkcjonowania Szpitala oraz poprawy jakości świadczonych usług. Właściwe funkcjonowanie możliwe jest pod warunkiem wyposażenia oddziałów i pracowni w specjalistyczny sprzęt medyczny. Ilość leczonych pacjentów, przeprowadzanych zabiegów operacyjnych i badań z roku na rok wzrasta.

W ramach projektu Szpital pozyskał nowoczesną aparaturę medyczną, dostosowaną do standardów współczesnej medycyny i do wymogów istniejącego prawa.

Pozyskany sprzęt jest dostosowany do potrzeb Szpitala i zawiera najnowsze dostępne rozwiązania techniczne – w większości przypadków jest dostępny na rynku najwyżej od paru lat. W szczególności zakupiony 64 rzędowy tomograf komputerowy.

Ostatnim zadaniem było wykonanie termomodernizacji budynku Szpitala (powierzchnia użytkowa modernizowanego budynku: 3577m2) Ocena stanu technicznego wykazała konieczność przeprowadzenia termomodernizacji budynku głównego. Zadanie to przyczyniło się do:

a)dostosowania obiektu do wymogów prawa
b)poprawienia jego stanu technicznego
c)oszczędności zużycia energii cieplnej
d)poprawy komfortu i bezpieczeństwa pacjentów.

Projekt przez modernizację obiektu, służącego działalności w zakresie leczenia chorób układu oddechowego oraz zakup niezbędnego wyposażenia wpłynął na ukształtowanie nowej jakości usług medycznych i zwiększenie dostępu mieszkańców regionu do specjalistycznej opieki zdrowotnej świadczonej przez Szpital.

Jak dodaje Z-ca Dyrektora Pani Helena Brzozowska „Pozyskany sprzęt specjalistyczny przyczynił się do szybszej diagnostyki i poprawy warunków leczenia oraz zwiększenia komfortu pracy personelu medycznego. Dzięki tym funduszom Szpital jako pierwszy w Polsce wykorzystał w codziennej pracy klinicznej technikę telepatologii za co otrzymał nagrodę "Pulsu Medycyny". W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Szpital ma kolejne plany na następne projekty”.

Opracowała Koordynator Projektu Bogusława Fudala

Image and video hosting by TinyPic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska