W debacie wezmą udział:
- Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
- Artur Kozioł, burmistrz gmina Wieliczka
- Bogusław Król, wójt gminy Zielonki
- Mariusz Krystian, wójt gminy Spytkowice (w powiecie wadowickim)
- Robert Maciaszek, burmistrz Miasta Chrzanowa
- Małgorzata Małuch, prezes Zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski działającego przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji, wójt gminy Sękowa
- Józef Tomal, starosta myślenicki
Decydujemy o losie swoim i przyszłych pokoleń. Dlatego potrzebne są mądre decyzje
Mamy półmetek kadencji samorządów, która przez pandemię okazała się wyjątkowo trudna, pełna wyzwań, o jakich jeszcze dwa lata temu nikomu się nie śniło. Mieszkańcom i ich lokalnym liderom przyszło żyć w zupełnie nowej rzeczywistości, pandemia pochłonęła tysiące ofiar, doprowadziła do mnóstwa tragedii, a jednocześnie zaburzyła funkcjonowanie wszystkiego: od gospodarstw domowych, przez gospodarkę po samorządy. Wydatki wszystkich miast, gmin i powiatów okazały się znacząco wyższe, a wpływy niższe.
Teraz czeka nas mozolny proces wychodzenia z pandemicznego kryzysu. Celem jest z jednej strony niedopuszczenie do wezbrania kolejnych fal zarazy, a z drugiej – odbudowa lokalnej gospodarki i finansów jednostek samorządu terytorialnego, tak silnie nadszarpniętych przez ostatnich kilkanaście miesięcy.
Kluczowe w wychodzeniu z kryzysu mają być inwestycje - zarówno prywatne, jak i publiczne. Także, a może głównie te zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy oraz finansowane z nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Jakie nadzieje wiążą samorządy z KPO? Czego oczekują? Jak chą na nim skorzystać? Jak – zdaniem lokalnych włodarzy – plan ten winien być realizowany? Do kogo winny należeć kluczowe decyzje? Poprosimy samorządowców o ocenę propozycji zgłoszonych przez polski rząd do Komisji Europejskiej.
Nowy Ład: mniej pieniędzy dla gmin i powiatów na sprawy ważne dla mieszkańców?
Zapytamy także samorządowców o ogłoszony przez rządzącą krajem Zjednoczoną Prawicę Nowy Ład, zawierający szereg propozycji obniżenia obciążeń podatkowych dla osób o najniższych dochodach, w tym emerytów – co ma się odbyć kosztem gmin i powiatów : wpływy samorządów z PIT mogą po raz kolejny spaść w sytuacji, gdy wiele budżetów już dziś „nie spina się”, a trudne czasy wychodzenia z pandemii wymagają zdecydowanie większej ilości gotówki niż normalne.
Jaki zatem winien być udział samorządów w podatkach? Kto powinien mieć ostatnie zdanie przy rozdzielaniu i inwestowaniu pieniędzy z KPO i nowego budżetu Unii – samorządowcy czy rząd? Czy potrzeba nam dziś większego centralizmu, czy też większej decentralizacji, która sprawdziła się doskonale w minionym 30-leciu?
Obejrzyj debatę w piątek 21 maja o 13.00. Zadaj pytanie
Od odpowiedzi na te pytania zależy los nie tylko obecnego pokolenia, ale zapewne także generacji naszych dzieci i wnuków, dlatego sensowna, racjonalna debata na argumenty jest dziś taka ważna. Zapraszamy do niej wszystkich Małopolan - w piątek 21 maja. Start o 13.00. Do obejrzenia na żywo w internetowych serwisach Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej. Serdecznie zapraszamy także do zadawania pytań czołowym małopolskim samorządowcom. Można je słać na adres: [email protected].