Spis treści
Nowelizacje rozporządzeń ministra edukacji
W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy nowelizacje rozporządzeń ministra edukacji. Dotyczą one szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia, co oznacza, że będą obowiązywać od 8, 14 i 10 sierpnia, odpowiednio dla każdego z rozporządzeń.
Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025
1 września mija ważny termin
Zgodnie z nowymi przepisami, Centralna Komisja Egzaminacyjna do 1 września 2024 roku ma obowiązek opracować i opublikować na swojej stronie internetowej informatory egzaminacyjne. Te informatory będą zawierały przykładowe zadania, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2024/2025.
Dodatkowo, do 1 września 2024 roku, CKE ma ogłosić komunikat dotyczący listy jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz na ustnych egzaminach z języków mniejszości narodowych, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025.
Zmiany w podstawie programowej
Ministerstwo Edukacji uzasadnia, że nowe rozwiązania wynikają ze zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Od roku szkolnego 2024/2025 treści zawarte w podstawie programowej zostały ograniczone o około 20%. Na ich podstawie są konstruowane zadania egzaminacyjne zarówno na egzamin ósmoklasisty, jak i na maturę. Te zmienione podstawy będą wykorzystane już wiosną 2025 roku podczas przeprowadzania egzaminów.
Zmiany w egzaminie maturalnym
Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego egzaminu maturalnego wprowadza zmiany związane z przedmiotem wiedza o społeczeństwie. Wynikają one z rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość w I klasach szkół ponadpodstawowych od roku szkolnego 2024/2025. W związku z tym, uczniowie, którzy rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych jesienią tego roku i zdecydują się na zdawanie egzaminu maturalnego z WOS, będą mieli ograniczony zakres egzaminu do treści z przedmiotu wiedza i społeczeństwo na poziomie rozszerzonym.
Nowelizacja przewiduje także rezygnację z obowiązku składania wstępnych deklaracji maturalnych we wrześniu. Zgodnie z nowymi przepisami, maturzysta będzie składał deklarację tylko raz, do dnia 7 lutego roku, w którym przystępuje do egzaminu maturalnego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?