- Bukowno jest zdecydowanie za mało promowane. A szkoda, bo mogłoby być atrakcją dla mieszkańców Krakowa i Śląska - uważa Bogdan Wąwoźny, który mimo że mieszka w Olkuszu, od zgiełku miasta ucieka właśnie do Bukowna. Zwraca uwagę na atrakcyjne krajobrazy oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt. - Diabla Góra już dawno powinna stać się rezerwatem. Jest tu między innymi siedlisko buławnika czerwonego, storczyka, będącego praktycznie na wymarciu - podkreśla Wąwoźny. - Piękny dziki teren mamy też w piaskowni, gdzie wprowadziły się łabędzie i bobry - dodaje.
W okresie międzywojennym Bukowno było miejscowością typowo turystyczną. Nad rzeką Sztołą powstał wtedy kompleks domków letniskowych "Leśny Dwór". Była to miejscowość wypoczynkowa jeszcze do lat 70. XX w. - To było naprawdę piękne miejsce. Pamiętam, że jako dziecko kąpałam się w zalewie - wspomina Iwona Jarno-Kurach z Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie. - Teraz niestety te tereny są w rękach prywatnych i popadają w ruinę. A szkoda, bo Bukowno mogłoby nadal przyciągać turystów.
Jest jednak szansa na to, że miejscowość odzyska swój dawny rekreacyjny charakter. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał gminie dofinansowanie na realizację projektu "Letnisko Bukowno", który ma na celu stworzenie w południowej części miasta ciekawej oferty turystycznej.
W ramach zadania powstaną cztery szlaki rekreacyjne: nordic walking (ok. 3 km od ul. Leśnej w kierunku Olkusza), spacerowo-edukacyjny w dolinie Sztoły (ok. 10 km przez przysiółki Polis i Podpolis w kierunku zalewu "Leśny Dwór"), spacerowy (ok. 8 km po wzniesieniu Diabla Góra) oraz rowerowy "kordonów granicznych" (ok. 15 km po byłej granicy Galicji i Kongresówki).
Zostanie też zorganizowany ok. 4-kilometrowy spływ kajakowy rzeką Sztołą. Będzie się rozpoczynał przy zalewie "Leśny Dwór", gdzie rzeka styka się z kanałem Baba. Trasą spływu wzdłuż rzeki biegnie założona już w 2005 ścieżka turystyczno-edukacyjna. - Jednym z mijanych punktów będzie np. charakterystyczne zakole rzeki z wysoką piaszczystą plażą, które jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście - mówi Marcin Cockiewicz, sekretarz gminy. Spływ zakończy się przy drugim z mostów przy ul. Borowskiej.
Projekt kosztować będzie ponad 3 mln zł, z czego województwo wykłada ok. 2 mln. Prace mają się zakończyć do września 2014 r.
Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!