https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wystawy w Bunkrze Sztuki, a na nich porcelanowe figurki i zabawki z jajka-niespodzianki

Anna Piątkowska
materiały prasowe
"Kruche sny" Justyny Smoleń i "Cząstki elementarne" Marty Antoniak to nowe ekspozycje prezentowane od kilku dni w Bunkrze Sztuki. Obydwie wystawy można będzie oglądać do 13 kwietnia.

W Bunkrze Sztuki zagościły prace najmłodszego pokolenia twórczyń związanych z Krakowem. Zwiedzający znajdą w nich m.in. odwołania do świata popkultury lat 90., echa zdobiących domowe regały bibelotów i dzieła stworzone z dziecięcych zabawek.

Recykling podniesiony do rangi sztuki

"Prace Marty Antoniak wchłaniają skrawki świata rzeczywistego – motywy (pop)kulturowe, formy i materię. Artystka przygląda się rzeczom i śledzi ich wędrówki. Eksploruje przenikanie się materiałów, form i sensów, pozwala wymieszać się wspomnieniom, bezpośrednim doświadczeniom i wyobraźni zapośredniczonej przez świat komiksów, filmów animowanych, teledysków, dziecięcych zabawek czy czasopism młodzieżowych" - tłumaczy kuratorka wystawy "Cząstki elementarne" Małgorzata Jędrzejczyk.

Marta Antonik, rocznik 1986, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a obecnie doktorantką na Akademii. Mieszka i pracuje w Krakowie. W Bunkrze Sztuki prezentowane są obrazy oraz realizacje przestrzenne pochodzące z różnych etapów twórczości artystki.

Głównymi elementami jej dzieł są zabawki, które dzięki eksperymentom z plastikiem tworzą nowe formy. W pracach Marty Antonik recykling podniesiony zostaje do rangi sztuki, a produkowane masowo zabawki, m.in. z jajek-niespodzianek zyskują unikatowe wymiar.

Kruche sny z porcelanowych bibelotów

Justyna Smoleń, rocznik 1988, Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. "Kruche sny" to przekrojowa indywidualna wystawa obejmująca obiekty, rzeźby i instalacje powstałe w ostatnich pięciu latach oraz premierowe projekty.

Bibeloty, destrukty, potłuczone naczynia i figurki oraz muszelki przechowywane na pamiątkę, a także okazjonalne kufle, ordery i jubileuszowe trofea – to materiały, z którymi Justyna Smoleń pracuje w cyklach kolaży i ceramicznych obiektów, tworzonych od 2018 roku.

"Poprzez codzienne artefakty Justyna Smoleń bada historyczne i współczesne fantazmaty, które w kulturze i sztuce (także użytkowej) przybierają formę wyidealizowanych obrazów miłości, sukcesu czy narodowej tożsamości. Artystka przygląda się figurkom powstałym w krajach komunistycznych w czasach transformacji, gdy szarą rzeczywistość i monotonię meblościanek urozmaicały wizerunki baletnic, egzotycznych zwierząt czy sielankowej miłości" - wyjaśniają twórcy wystawy.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska