1 z 18
Przewijaj galerię w dół
Nowe zabytki Krakowa. Mieszkańcy ich nie doceniają, a to perełki architektury PRL. I atrakcja nie tylko dla koneserów
2 z 18
Kino Kijów...
fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Kino Kijów

Budynek zaprojektował architekt Witold Cęckiewicz, a wnętrza Krystyna Zgud-Strachocka, Jerzy Chronowski i J. Kosiniak.

Foyer kina zdobi niezwykła mozaika autorstwa Krystyny Zgud-Strachockiej, będąca największą, wewnętrzną mozaiką w Krakowie. Praca zainspirowana jest - jak wiele projektów tego okresu - lotem w Kosmos, przekraczaniem granic.

Na tylnej elewacji kina zachowała się barwna mozaika ceramiczna w stylu op-art przedstawiająca zachód słońca.

W czasach, kiedy powstało kino Kijów było największym tego typu obiektem w Krakowie, z salą na 960 widzów i najnowocześniejsze w Polsce.

Ogromne wrażenie na widzach zrobił zakupiony w Danii wklęsły ekran kina Kijów. Było to pierwsze kino szerokoformatowe, mogące wyświetlać filmy z taśm wszelkich formatów: 16, 35 oraz 70 mm, w stereofonicznej jakości dźwięku.

Pierwszy seans odbył się 6 listopada 1967 r. i była to premiera filmu radzieckiego reżysera Siergieja Bondarczuka "Wojna i pokój". Tu miały swoje premiery m.in. "Wejście smoka" - bielty trzeba było zdobywać u "koników" czy "Listy Schindlera" z udziałem reżysera.

Od końcówki lat 60. w kinie Kijów gości Krakowski Festiwal Filmowy.

3 z 18
Hotel Cracovia...
fot. Anna Kaczmarz / Polska Press

Hotel Cracovia

Był największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Pięciopiętrowy luksusowy hotel z kilkuset miejscami noclegowymi, został otwarty 22 czerwca 1965 roku. Robił ogromne wrażenie. Dziś jest obiektem-legendą, budynkiem uznawanym za jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej w Krakowie.

Hotel Cracovia został zbudowany według projektu Witolda Cęckiewicza, do 1960 r. pełniącego funkcję głównego architekta miasta. Budowa trwała pięć lat. Powstał hotel o 150-metrowej szachownicowej elewacji z aluminium i szkła, mieszczący 430 pokoi z łazienkami oraz 10 apartamentów.

Do nowoczesnego hotelu w następnych latach dołączył, budowany jako element tego samego zespołu, gmach kina Kijów. Dziś oba te budynki są wpisane do rejestru zabytków.

Cracovia od lat jest już byłym hotelem - zakończył on działalność w 2011 roku. Kilka lat temu Cracovii groziło, że w jej miejsce zostanie zbudowana galeria handlowa. W końcu jednak budynek kupił od inwestora Skarb Państwa i dawny hotel został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie. Planuje ono remont obiektu oraz urządzenie w nim Muzeum Architektury i Dizajnu, a także swoich magazynów i biur.

4 z 18
Hotel Forum...
fot. Fot. Karolina Kaczynska

Hotel Forum

Najsłynniejszy krakowski hotel budowano aż 11 lat. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1978 roku. Oficjalnie Hotel Forum został otwarty w 1989 roku. W owych czasach był jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie.

Czterogwiazdkowy hotel posiadał 278 pokoi , w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów, był w pełni klimatyzowany. Wewnątrz działały 2 restauracje, grill bar oraz drink bar. Na terenie hotelu znajdował się dwupoziomowy parking, na którego dolne piętro zjechać można było bezpośrednio windą.

Hotel posiadał m.in., drzwi na fotokomórkę, automatyczne spłukiwanie wody w WC, a także elektroniczny zegar zewnętrzny wraz z termometrem i kalendarzem. W Forum znajdowały się także: basen, sauna, solarium, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolf, Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi oraz kasyno.

Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób. W salach tych poza spotkaniami i konferencjami odbywały się także okolicznościowe imprezy np. studniówki.

Hotel zamknięto 9 listopada 2002 roku. Jako przyczynę zamknięcia podano wówczas wady konstrukcyjne wynikające z nasiąkania fundamentów i zalewania piwnic przez wody płynącej obok Wisły.

Pozostało jeszcze 13 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kaczor Daffy z Lego i opakowania mleka - tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć!

Kaczor Daffy z Lego i opakowania mleka - tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć!

Masz stare monety lub banknoty? W piątek możesz  bezpłatnie sprawdzić ich wartość

Masz stare monety lub banknoty? W piątek możesz bezpłatnie sprawdzić ich wartość

Jest plan na Wesołą: będą tu stawy, ścieżki rowerowe i "kulturalne miejsca"

Jest plan na Wesołą: będą tu stawy, ścieżki rowerowe i "kulturalne miejsca"

Zobacz również

Majówka w Energy 2000 w Przytkowicach była energetyczna!

Majówka w Energy 2000 w Przytkowicach była energetyczna!

Jest plan na Wesołą: będą tu stawy, ścieżki rowerowe i "kulturalne miejsca"

Jest plan na Wesołą: będą tu stawy, ścieżki rowerowe i "kulturalne miejsca"