https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady dziedziczenia długów. Od października 2015 będzie trudno obarczyć nimi spadkobierców

agad
pixabay.com
Na razie jest tak, że jeżeli rodzina nie wystąpi - w ciągu pół roku - do sądu z wnioskiem o odrzucenie spadku, długi są dziedziczone w całości.

Czyli, jeśli np. spadek wynosi 10 tys. zł, a zobowiązania zmarłego 20 tysięcy, bliscy muszą dopłacić 10 tys.

Tymczasem nowe przepisy Kodeksu cywilnego, które wejdą w życie w październiku tego roku, pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem długi i nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ograniczyć dziedziczenie tylko do wartości otrzymanego majątku. Do tej pory był to głównie przywilej dzieci.

Oznacza to, że spadkobierca, który w ustawowym terminie nie złoży oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, również będzie odpowiadał za te zobowiązania wyłącznie do wysokości przejętego majątku, czyli z tzw. dobrodziejstwem inwentarza.

- To bardzo potrzebna zmiana. Zwłaszcza że rośnie zadłużenie Polaków, a wraz z nim jest większe prawdopodobieństwo przejęcia długów zamiast majątku - komentuje Michał Chmiel,_ ekspert BIG InfoMo-nitor. _Nowelizacja przepisów pozwoli na zwiększenie ochrony spadkobierców.

- Jednak nie zwolni ich całkowicie od zachowania czujności. Dlatego zarówno teraz, jak i po wejściu w życie nowego prawa, należy pamiętać, że brak decyzji lub pozostawienie spraw związanych z dziedziczeniem "samym sobie" może wiązać się z niespodziewanymi kłopotami. W chwili otrzymania informacji o spadku, trzeba dokładnie sprawdzić, co dziedziczymy i dowiedzieć się jak najwięcej o ewentualnych zobowiązaniach i majątku. Warto pamiętać, że każdy ma prawo spadek odrzucić - podpowiada Chmiel. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
napastnik
To co jest napisane w pierwszym zdaniu to półprawda. Mozna przecież przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza do wysokości aktywów spadku. Konsultujcie tekst z prawnikiem.

 
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska