Do wtorku dnia w gronie honorowych obywateli miasta pod Giewontem było 27 osób. Teraz do takich postaci jak Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Stanisław Dziwisz, Kornel Makuszyński czy Adam Małysz dołączyli nowi. To Helena Garcia i ks. Stanisław Olszówka.
- Pani Helena Garcia pochodzi z Polski, chociaż obecnie na stałe mieszka w Holandii. To tam, po trudnych czasach II wojny światowej, wyjechała i poznała swojego męża Holendra. Pani Helena bywała także w Zakopanem. Nasze miasto na tyle ukochała, że żyjąc już w Holandii postanowiła pomagać zwłaszcza dzieciom z upośledzeniem umysłowym w Zakopanem - mówi o nowej honorowej obywatelce Jerzy Zacharko, przewodniczący rady miasta. - Pierwszy transport z darami zorganizowany przez nią trafił do Zakopanego w 1982 roku, w trudnym czasie stanu wojennego.
Pani Helena od lat wspomagała działające w Zakopanem Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym. Obecnie założyła fundację, która dąży do wybudowania nowego ośrodka dla podopiecznych stowarzyszenia.
Z kolei drugiego honorowego obywatela miasta pod Giewontem nie trzeba nikomu przedstawiać. To znany niemal każdemu zakopiańczykowi ks. Stanisław Olszówka. Posługę w Zakopanem pełni on od 1989 roku. Przez długie lata był proboszczem parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Dzięki niemu udało się wybudować dom parafialny, wyremontować kościół przy Krupówkach oraz zabytkowy kościółek na Pęksowym Brzyzku, jak również uruchomić kuchnię św. Brata Alberta. Stworzył wiele stowarzyszeń, między innymi Klub Inteligencji Katolickiej, Ruch Światło-Życie, parafialną scholę "Stokrotki" czy grupę Anonimowych Alkoholików.
Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!