Podczas Dni Zakopanego w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta przyznawane są liczne nagrody i wyróżnienia. tegoroczną sesję rozpoczęto od minuty ciszy upamiętniającej zmarłego 5 maja Jacka Zielińskiego, któremu pośmiertnie przyznano honorowe obywatelstwo Zakopanego oraz zmarłą 9 czerwca doktor Annę Orzechowską.
Nagrody burmistrza dla aktora, ratownika TOPR i narciarza
Tegoroczne nagrody burmistrza Zakopanego zostały przyznane osobom, które swoim życiem nie tylko promują Zakopane w Polsce i n świecie, ale sprawiają, że mieszkańcom także żyje się lepiej.
- Krzysztof Najbor, to aktor Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem. Zobaczyć go można nie tylko na scenie teatralnej, ale również w produkcjach filmowych. Zasłynął z ról Mephistophilisa, Belzebuba, Poncjusza Piłata, Barabasza, dyrektora filharmonii w mrożkowej „Rzeźni”, a także proboszcza w gombrowiczowskiej „Operetce”. Udziela się także w życiu społecznym miasta. Każdego roku można go spotkać w roli jednego z trzech króli podczas Orszaku Trzech Króli, który przemierza ulice Zakopanego.
Adam Marasek, to miłośnik gór i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wziął udział w ponad 460 wyprawach ratunkowych w Tatrach. Prowadzi także kronikę akcji TOPR.
Józef Gąsienica-Sobczak nie mógł uczestniczyć w sesji, a w jego imieniu nagrodę odebrała wnuczka - Aleksandra Michalik. Nagrodzony zasłynął jako biegacz narciarski i biathlonista. Czterokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w latach 1956, 1960, 1964 i 1968. Udział w siedmiu mistrzostwach świata w biathlonie zaowocował srebrnym medalem w Elverum w 1965 roku i dwoma medalami w Garmisch-Partenkirchen w 1966 roku.
Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Helena Sułkowska-Pawlik urodziła się w Tylmanowej. Studia ukończyła z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka wielu odznaczeń i wyróżnień. Jej prace można oglądać m.in. w muzeach krajowych oraz zagranicznych, także budynkach użyteczności publicznej i zbiorach prywatnych.
Nadanie tytułów “Honorowy Obywatel Zakopanego”
W tym roku do grona Honorowych Obywateli Zakopanego dołączyły trzy osoby, w tym jedna pośmiertnie.
- Barbara Grocholska-Kurkowiak jest znakomitą narciarką i 25-krotną mistrzynią Polski oraz 6-krotną wicemistrzynią w zjeździe, slalomie i kombinacji, dwukrotną uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku w Oslo i w 1956 roku w Cortina d'Ampezzo oraz mistrzostw świata w 1958 roku; zdobywczynią medali na Akademickich Mistrzostwach Świata: złotego (1951) w zjeździe, srebrnego (1951) w slalomie specjalnym oraz brązowego (1953) w slalomie gigancie, a także dziesięciokrotną zwyciężczynią Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Zasłynęła także jako sanitariuszka podczas powstania warszawskiego.
- Jacek Zieliński był utalentowanym artystą muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą. Wielki talent objawił się w grze na skrzypcach, altówce, trąbce, instrumentach klawiszowych, gitarze i perkusji. W 1965 roku wspólnie z bratem i kolegami założył rockowy zespół „Skaldowie. Był twórcą ponad 150 piosenek i kompozycji, z których wiele uzyskało status przebojów, m.in: „Przechodząc obok siebie”, „Włóż Panie swe skrzypce”,, „Zobaczysz”, „Wieczorem”, „Nie domykajmy drzwi”, „Ocal mnie, prowadź”. Po latach gry na całym świecie związał swoje życie z rodzinnym Krakowem, ale nie zapomniał o swoich korzeniach, które sięgają Zakopanego, skąd pochodziła jego mama. W imieniu zmarłego artysty nagrodę odebrał syn Bogumił Zieliński.
- Andrzej Zieliński - muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista. Mnogość skomponowanych utworów, wykonywanych nie tylko przez Skaldów, ale także innych polskich artystów, znacząco ubogaciła historię polskiej piosenki. Publiczność na zawsze pozostanie wdzięczna za utwory pełne radości i humoru, ale także słowa przynoszące nadzieję. Wiele z nich stało się przebojami, śpiewanymi przez kolejne pokolenia. Były to m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „W żółtych płomieniach liści”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Szanujmy wspomnienia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Twą jasną widzę twarz”, „Wiosna”. Dzięki góralskiemu dziedzictwu przekazanemu przez mamę Zofię, z domu Cukier, zawsze pamięta o swoich tatrzańskich korzeniach. Pierwszy raz odbiorcy mogli usłyszeć gwarę góralską w piosenkach „Z kopyta kulig rwie” i „Na wirsycku”, które zawsze będą się kojarzyły słuchaczom z Zakopanem.
Uroczystą sesję Rady Miasta Zakopanego zakończył występ góralskiej kapeli z Hanką Rybką. Usłyszeć można było utwór “Krywaniu, Krywaniu” z repertuaru Skaldów oraz gromkie “100 lat” dla wszystkich odznaczonych.
Na Krupówkach moda przeciwdeszczowa. Dominują parasolki i pe...
