https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Korfanty w Zakopanem. Inscenizacja jego przyjazdu ma przypomnieć o tej postaci

Łukasz Bobek
Rajza Wojciecha Korfantego do Zakopanego
Rajza Wojciecha Korfantego do Zakopanego Łukasz Bobek
Wojciech Korfanty w Zakopanem. Jedna z najważniejszych postaci, dzięki której Śląsk pozostał w graniach Polski w niedzielę przybył pod Giewont. Była to inscenizacja Regionalnego Instytutu Kultury im. W. Korfantego z Katowic – by propagować tą postać, która jest także honorowym obywatelem Zakopanego.

Korfanty był jednym był polskim przywódcą narodowym Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Był jedną z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Uznawany jest za jednego z ojców niepodległej Polski.

- Korfanty nie jest przypadkową postacią w Zakopanem. Miał tutaj swoją willę Elżbiecina, w której bywał wraz z małżonką. Dla nas jest to bardzo istotna postać, która w okresie międzywojennym byłą wybitnym politykiem o znaczeniu ogólnopolskim – mówi Małgorzata Mazur, zastępca dyrektora Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Korfanty za swoją niepodległościową działalność otrzymał w 1921 tytuł honorowego obywatela Zakopanego, który jednak w 1935 roku został mu odebrany. W 2021 roku, w setką rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego rada miasta Zakopanego postanowiła przywrócić Korfantemu tytuł honorowego obywatela. Mimo to postać tego polityka jest stosunkowo niewiele znana pod Giewontem.

By zmienić tą sytuację, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zorganizował „Rajzę Korfantego. Stacja: Zakopane”. Na stację kolejową w Zakopanem dojechał pociąg, z którego wysiadł Korfanty wraz z małżonką i towarzyszami. W ich role wcielili się aktorzy z Katowic. Ubrani byli w stroje z epoki. Powitała ich kapela góralska, wraz z którą przeszedł po zabytkowej stacji kolejowej, a następnie dorożką konną przejechał przez Krupówki na Plac Niepodległości. Rekonstrukcja jego wizyty pod Giewontem związane było także z faktem, że przed 100 laty wielu Podhalan zaangażowało się w walkę w III Powstaniu Śląskim.

W ramach wydarzenia, na Placu Niepodległości, odbyła się otwarta potańcówka do muzyki zespołów „Giewont”, a także Kapeli Fedaków, która prezentuje tradycyjne melodie Górnoślązaków.

Rusinowa Polana w Tatrach oblężona przez turystów

Najazd na Zakopane i Tatry. To efekt pogody, ale i - niestet...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska