Dyrektor wadowickiego szpitala Beata Szafraniec podpisała z małopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia umowę w tej sprawie. Oddział do tej roli był przygotowywany od wielu miesięcy. Spełnia wyższe niż do tej pory wymagania dotyczące leczenia, wykonywania badań oraz wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.
Teraz w wadowickim szpitalu mogą być leczone noworodki wymagające intensywnej opieki medycznej, które do tej pory musiały być przekazywane do ośrodków o wyższym poziomie referencyjnym, np. do Krakowa lub Oświęcimia.
Jak podkreślają w szpitalu, podniesienie do II poziomu referencyjności Oddziału Noworodków i Wcześniaków przyczyni się do zapewnienia bardziej kompleksowej opieki nad matką i noworodkiem.
W wadowickim szpitalu niedawno urodził się Szymek, syn radnego gminnego z Kalwarii Zebrzydowskiej Łukasza Dragana. Był on zachwycony personelem i opieką, jaką jego syn i żona otrzymali w placówce.
- Żona i syn nie mogli trafić lepiej - podkreśla. - Jestem pod ogromnym wrażeniem warunków i udogodnień, jakie zostały stworzone na oddziale położnictwa oraz noworodków i wcześniaków, a nade wszystko jestem ogromnie wdzięczny za niezwykła atmosferę, którą stwarza zespół tych dwóch oddziałów - dodaje radny.
W Małopolsce zachodniej także chrzanowski szpital ma II stopień referencyjności. Jedynie olkuski szpital z naszych placówek powiatowych nie zapewnia podwyższonej opieki noworodkom.
Tam do porodu mogą zgłaszać się tylko kobiety w prawidłowej ciąży, rodzące w terminie. W przypadku powikłań u dzieci, które przyjdą na świat, są one odsyłane do szpitali w Krakowie lub na Śląsku.
- Z papieskiej laski trysnęła woda. Sprzedają ją po 50 zł
- Most Piastowski był przed wojną dumą mieszkańców Oświęcimia
- Najtańsze domy do kupienia w Małopolsce zachodniej
- Najpiękniejsze strażaczki z Małopolski Zachodniej [ZDJĘCIA]
- Chrzanów. Kasztelania zostanie otwarta na wiosnę [ZDJĘCIA]
- XIII Powiatowy Dzień Seniora. Tłumy w chrzanowskiej hali
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
