MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budynek dla szkoły w Andrychowie, remonty dróg powiatowych i nowy most w Bachowicach. Umowy na inwestycje podpisane. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Nowy budynek dla szkoły w Andrychowie, remonty dróg powiatowych i nowy most w Bachowicach. Umowy na inwestycje podpisane
Nowy budynek dla szkoły w Andrychowie, remonty dróg powiatowych i nowy most w Bachowicach. Umowy na inwestycje podpisane Starostwo Powiatowe w Wadowicach
W ostatnim czasie władze powiatu wadowickiego podpisały umowy na inwestycję, których wartość wyniesie prawie 26 milionów złotych. Będą to: przebudowy dróg łączących Brody z Palczą oraz Stryszów z Kleczą, rozbiórkę i budowę nowego mostu w Bachowicach a także budowę Branżowego Centrum Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

Prawie 26 milionów złotych na inwestycje w powiecie wadowickim

Pod koniec maja tego roku władze powiatu podpisały umowę na przebudowę drogi powiatowej łączącej Brody z Palczą oraz przebudowę i rozbudowę drogi Stryszów-Klecza Dolna. Przedsięwzięcie będzie kosztowało około 9,5 miliona złotych. Aż 95 procent tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Jeżeli chodzi o drogę 1707K (Brody – Palcza) to przebudowane zostanie 900 metrów jezdni. Inwestycja obejmie także budowę chodnika. W przypadku drogi numer 1731K (Stryszów - Klecza Dolna) przebudowane zostanie ponad dwa kilometry jezdni. Tam także powstanie chodnik. Przewidywany czas zakończenia prac to lipiec przyszłego roku.

- Pierwsze tygodnie tej kadencji samorządu powiatowego, były bardzo intensywne. Ale zapewniam, że kolejne miesiące i lata będą podobne. Wiele osób ocenia, że miniona kadencja była bardzo udana dla powiatu wadowickiego. W myśl zasady, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa, chcemy, żeby obecna była jeszcze lepsza. Będziemy kontynuować wszystkie ważne projekty zaplanowane i już rozpoczęte, a także realizować własne pomysły na rozwój powiatu i uczynienie go – oczywiście w zakresie naszych kompetencji – miejscem jak najbardziej przyjaznym mieszkańcom i gościom – zadeklarował starosta Mirosław Sordyl.

Na początku czerwca natomiast powiat podpisał umowę na wyczekiwaną przez mieszkańców rozbiórkę mostu w Bachowicach i budowę nowego. Nowa przeprawa będzie jednoprzęsłowa o konstrukcji żelbetonowej. Będzie miała długość 5,5 metra. Znajdzie się na niej jezdnia oraz chodnik dla pieszych. Koszt budowy wyniesie 1,3 miliona złotych. W tym przypadku także 95 procent pokryje Polski Ład.

Nowy budynek dla szkoły w Andrychowie, remonty dróg powiatowych i nowy most w Bachowicach. Umowy na inwestycje podpisane
Nowy budynek dla szkoły w Andrychowie, remonty dróg powiatowych i nowy most w Bachowicach. Umowy na inwestycje podpisane Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Także w czerwcu podpisana została umowa na wykonanie robót budowlanych związanych z utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

– Przewidujemy połączenie szkoły z warsztatami szkolnymi, dobudowując około 1500 metrów kwadratowych. W nowym budynku będzie mieścić się pięć pracowni szkoleniowych: spedycji drogowej i telematyki, symulacji obsługi spedycyjnej, procesów spedycyjnych, spedycji intermodalnej, wirtualnej rzeczywistości oraz aula i zaplecze socjalne. Przy warsztatach szkolnych zostanie utworzona hala, w której będzie odbywać się część praktyczna szkoleń. Do placówki zostaną zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne. Pozostałe wydatki to m.in. szkolenia, kursy, materiały dydaktyczne, opłaty certyfikacji i walidacji oraz promocja projektu – wylicza Anna Szewczyk, koordynator w Biurze Projektów Edukacyjnych w Starostwie Powiatowym w Wadowicach.

Prace przy budowie mają dobiec końca w grudniu tego roku. Cała inwestycja będzie kosztowała blisko 15 milionów złotych z czego 12 milionów pokryte zostanie z Krajowego Planu Odbudowy. Pozostałe około trzy miliony to wkład własny powiatu wadowickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska