Nowy parking w drodze na Mogielicę
Mogielica to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Wyspowym, nowa wieża widokowa przyciąga jeszcze więcej turystów, stąd budowa nowego parkingu, który był tam niezbędny.
- Otworzyliśmy kolejny obiekt, który służyć ma wszystkim odwiedzającym lasy Nadleśnictwa Limanowa - kompleks góry Mogielica. Parking leśny Wyrębiska - Zalesie znajduje się na terenie leśnictwa Ostra, u podnóży góry Mogielica. Z tego miejsca - zielonym szlakiem - możemy rozpocząć wędrówkę na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - informuje Magdalena Tomasiewicz z Nadleśnictwa w Limanowej.
Parking leśny znajduje się bezpośrednio przy drodze gminnej. Jego dokładną lokalizację znajdziecie tu: lokalizacja parkingu
Nadleśnictwo zachęca do korzystana z nowego parkingu, gdzie znajdują się 42 miejsca, w tym dwa przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Zwraca też uwagę, aby kierowcy stosowali się do znaków umieszczonych na obiekcie i poruszali się zgodnie z organizacją ruchu.
Parking Wyrębiska - Zalesie jest jednym z trzech tego typu obiektów uruchomionych na terenie Nadleśnictwa Limanowa. Jest to miejsce szczególnie popularne jeśli chodzi o rozpoczęcie wędrówki. Wcześniej kierowcy parkowali m.in. na małym parkingu, także przy ciasnej drodze, oraz rozjeżdżali tereny leśne. W roku 2023 wybudowano również parking leśny Ciecień - Wieniec oraz parking leśny Berkówka, które szczególnie latem pękają w szwach.
Wieża na Mogielicy hitem wycieczek
Nowa wieża widokowa na Mogielicy ma niemal 23 metry wysokości i zgodnie z planem posiada stalową konstrukcję zakończoną czterospadowym dachem, uzupełnioną o drewniane elementy.
Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. Ale to dzięki wieży można zobaczyć piękno natury ponad koronami drzew. Turyści na budowę nowej i bezpiecznej konstrukcji czekali ponad dwa lata.
Przypomnijmy, że atrakcja była niedostępna dla turystów od maja 2020 roku, na korzystanie z ówczesnej wieży nie pozwalał już zły stan techniczny konstrukcji. W końcu powstała nowa i od razu stała się wielką atrakcją.
Ze wspomnianego parkingu na terenie Zalesie- Wyrębiska, szlakiem zielonym wiodącym obok krzyża partyzantów można dojść w niecałe dwie godziny na szczyt Mogielicy. Podejścia są w większości łagodne. Ze szlaku korzystają rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz młodzież.
Szlaki na Mogielicę
- zielony – z przełęczy Ostrej przez Cichoń, Przełęcz Słopnicką na szczyt Mogielicy (3:15 godz. w górę, 2:20 godz. w dół);
- zielony z Dobrej, przez Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego (w górę 4:45 godz., w dół 4 godz.);
- niebieski z Jurkowa (2:45 godz. w górę, 2 godz. w dół);
- niebieski ze Szczawy przez przełęcz między Mogielicą a Krzystonowem i Stumorgową (w góre 4:50 godz., w dół 3:30 godz.);
- żółty – z Tymbarku, północnym podnóżem Łopienia, przez Zaświercze (5 godz. w górę, 4 godz. w dół);
- żółty i niebieski - z Rzek przez Jasień, Polanę Wały (4 godz. w górę, 3.20 w dół);
- zielony z Półrzeczek na Pol. Wały (1.30 min w górę, 050 min w dół) potem na Mogielicę żółtym i niebieckim (patrz. wyżej).
