https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Taras z widokiem na Beskid Wyspowy na Łopieniu zwany także "górskim molo" będzie niepowtarzalny. Na jakim etapie są prace?

Joanna Mrozek
Tak ma wyglądać górskie molo na szczycie Łopienia
Tak ma wyglądać górskie molo na szczycie Łopienia UG Tymbark wizualizacje
Gmina Tymbark planuje na Łopieniu zwanej też przez miejscowych "wyspą skarbów" budowę obiektu, który wielu kojarzy się nadmorską atrakcją. Mowa o tarasie widokowym, który został okrzyknięty "górskim molo". Gmina Tymbark chce umożliwić turystom podziwianie nie tylko całej okolicy Beskidu Wyspowego, ale także odległych Tatra. Choć pomysł spotkał się też z krytyką, to gmina nie ustaje w działaniu. Na jakim etapie są prace?

Będzie taras widokowy na Łopieniu zwany "górskim molo"

Łopień to piękny, widokowy szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, otoczony dolinami Łososiny i potoku Słopnickiego. Z grzbietowych polan Zawadówki, Cechówki i Myconiówki oraz szczytowej polany Jaworze rozciągają się wspaniałe panoramy.

Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Wyspowym zaraz po Mogielicy, która jest królową tego pasma. W dawnych czasach, na stokach Łopienia prowadzona była działalność pasterska. Teraz porasta go gęsty karpacki las, stąd pomysł na punkt widokowy. Gmina Tymbark planuje tam wyjątkową i oryginalną atrakcję turystyczną.

Zaprezentowane w mediach społecznościowych wizualizacje wywołały ogólnopolską dyskusję. Pojawiło się wiele głosów sprzeciwu tego typu zabudowy Beskidu Wyspowego. Władze gminy były zaskoczone taką reakcją, ale postanowiły, że nie odstąpią od tego pomysłu, który wpłynie na ruch turystyczny.

Ma być to pomost spacerowy w koronach drzew. Atrakcja według założeń władz gminy miała wyróżniać się na tle wieży widokowych, które w ciągu ostatnich lat wyrastają jak grzyby po deszczu.

Gmina Tymbark czeka na pozwolenie na budowę atrakcji w Beskidzie Wyspowym

- Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji częściowego wylesienia, biuro projektowe pewne dokumenty organizuje i stara się o pozwolenie na budowę. Środki na ten cel będziemy chcieli pozyskać ze środków zewnętrznych, kiedy już te niezbędne zgody będziemy mieć - mówi Gazecie Krakowskiej", Zbigniew Kordeczka, kierownik Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Władze gminy podkreślają, że z zainteresowaniem słuchają konstruktywnej i merytorycznej krytyki, ale w większości wylał się hejt. Podkreślają, że projekt został przygotowany tak, aby wpisała się w górskich krajobraz i nie zakłócał widoków.

[b]Wieża widokowa na Wiatrówkach w Moszczenicy wyrosła ponad korony drzew. Niesamowicie wygląda z lotu ptaka!![b]

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska