Zakończenie budowy Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w tym roku. Olbrzymi kompleks to największa inwestycja uczelni od czasu budowy gmachu głównego przy al. Adama Mickiewicza, blisko 80 lat temu. Na powierzchni ponad 15 tys. m kw. znajdzie się 38 nowoczesnych laboratoriów wraz z infrastrukturą techniczną.
- W tym centrum prowadzone będą badania z każdej dziedziny związanej z energetyką, od prac nad nośnikami energii czy paliwami, przez badania nad jej odnawialnymi źródłami i energią jądrową - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. - Badane będą również metody uzyskiwania czystej energii węglowej, ważnej dla Krakowa ze względu na zanieczyszczone powietrze.
Z międzywydziałowej jednostki korzystać mają doktoranci i stypendyści nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Centrum ma na siebie zarabiać. Nowy gmach podzielony zostanie na dwa budynki C-5 i C-6.
- W pierwszym znajdzie się tzw. część komercyjna, w której będą m.in. badania na zamówienie firm i na potrzeby biznesu - wymienia rzecznik Dembiński. - W drugim ulokowane zostaną laboratoria dydaktyczne.
Wśród zespołów laboratoryjnych zaprojektowano pracownie, w których naukowcy będą badać m.in. zagadnienia dotyczące układów kogeneracji (procesów jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowni), technik kriogenicznych (wykorzystanie różnych właściwości ciał w niskich temperaturach) czy fotowoltaiki (przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną).
Całość centrum zaprojektowano w taki sposób, by wpisywało się w otoczenie. Budynek, choć bardzo nowoczesny, przypominać ma stylem sąsiednie gmachy. Aby zachować przejście dla pieszych wzdłuż ul. Czarnowiejskiej, zaplanowano stworzenie dwóch tuneli.
Pomyślano także o miejscach postojowych, które zlikwidowano na potrzeby budowy. W podziemiach nowego kompleksu powstanie parking, który pomieści około 300 samochodów.
Budowa centrum rozpoczęła się w kwietniu zeszłego roku, wykonawca (warszawska firma Mostostal) wkrótce przystąpi do prac wykończeniowych. Większość elewacji zamierza pokryć szkłem, aluminium i granitem.
Cały projekt wart jest ponad 190 mln zł. Budowa ma być skończona do 21 grudnia br. W styczniu 2015 roku Centrum Energetyki AGH ma rozpocząć działalność.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
