FLESZ - Epidemia nie gaśnie. Covid atakuje serce
Na terenie powiatu nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz jest obecnie 556 zakażonych koronawirusem (powiat – 451, miasto – 105). To od wczoraj (26 lipca) wzrost o 19 przypadków. Ponadto w kwarantannie z polecenia sanepidu jest aż 3969 osób (powiat – 3332, miasto – 637). Liczba zakażeń w poszczególnych gminach Sądecczyzny przedstawia się następująco: Nowy Sącz – 105, Gmina Chełmiec – 84, Gmina Gródek nad Dunajcem – 1 , Gmina Grybów – 24, Gmina Kamionka Wielka – 58, Gmina Korzenna – 14, Gmina Krynica Zdrój – 25, Gmina Łabowa – 28, Gmina Łącko – 66, Gmina Łososina Dolna – 27, Gmina Muszyna – 7, Gmina Nawojowa – 6, Gmina Piwniczna Zdrój – 2, Gmina Podegrodzie – 42, Gmina Rytro – 6 oraz Gmina Stary Sącz – 62.
W Nowym Sączu w sobotę (25 lipca) obradował Sztab Kryzysowy. Obok prezydenta Ludomira Handzla, służb mundurowych i sanepidu uczestniczył w nim także starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Jako główne źródło rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 podano wesela. Od 15 czerwca na Sądecczyźnie były związane z nimi cztery ogniska chorobowe (Nawojowa, Podegrodzie, Nowy Sącz i Mszana Dolna).
- To imprezy o charakterze masowym, na których nie przestrzegano reżimu sanitarnego. To spowodowało, że pojawiły się ogniska choroby. Również pojawiły się ogniska w zakładach pracy, ale są pod dość dobrą kontrolą i zostanie to szybko wyeliminowane – wyjaśnia Handzel.
Na podstawie opinii zespołu ekspertów wchodzących w skład Zarządzania Kryzysowego prezydent Nowego Sącza podjął kilka rekomendacji.
- W sierpniu tego roku miasto nie będzie organizowało żadnych imprez masowych o charakterze sportowym. Ograniczymy też ilość imprez kulturalnych do minimum. Przypominam też, że wojewódzki Inspektor Sanitarny nie rekomenduje organizacji wesel w tym okresie. To oczywiście tylko rekomendacja, bo decyzja i ryzyko należy do mieszkańców. Ja mogę tylko apelować o rozsądek, uwagę i używanie zabezpieczeń – dodaje prezydent Nowego Sącza.
Kwestią dyskusji pozostaje otwarcie w sierpniu basenu nad Łubinką.
- Jeśli się na to zdecydujemy, to jednie w szczególnych warunkach sanitarnych w uzgodnieniu z sanepidem – odpowiada Handzel.
Prezydent wznawia akcję „Taksówka dla seniora” i chce zabezpieczyć zwłaszcza tę grupę osób środkami ochrony osobistej. Miasto zamawia też dodatkową partię testów immunologicznych – przesiewowych dla służb pracujących na co dzień dla mieszkańców Nowego Sącz (m.in. straż miejska, MPK i pracownicy MOPS). Urząd Miasta Nowego Sącza i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu wystosowały również prośbę do NFZ o dodatkową karetkę transportową dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
- Jedna karetka przy ponad 500 zakażonych osobach to zdecydowanie za mało – zaznacza Ludomir Handzel.
W ciągu ostatnich czterech tygodni liczba dochodzeń epidemiologicznych sądeckiego sanepidu uległa podwojeniu w stosunku do tego, jak funkcjonował on jeszcze miesiąc temu. Praca zaplanowana jest tu w trybie dwuzmianowym w dni powszednie i w jednozmianowym w weekendy.
- Zdecydowana większość pracowników przesunięta jest wyłącznie do realizacji zadań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii. Mamy uruchomione cztery linie telefoniczne, a pracownicy przyjmują ponad 500 telefonów dziennie – zaznacza Mateusz Wójcik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu.
W ostatnim czasie na pracę sądeckiego sanepidu polała się m.in. na portalach społecznościowych i w listach do mediów fala krytyki. Dyrektor Mateusz Wójcik zaapelował o wyrozumiałość dla pracy placówki w trudnym okresie.
- Praca w takich warunkach, co oczywiste, może prowadzić do pewnych opóźnień w uzyskiwaniu informacji, a w skrajnych przypadkach nawet do uzyskania błędnej informacji – dodaje.
Od początku epidemii sądecki sanepid przeprowadził prawie 5 tys. dochodzeń epidemiologicznych.
