https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: bezkarnie leją ścieki do Dunajca

Jerzy Wideł
archiwum
- Ten skandal trwa od kilku dobrych lat. Na bezkarność ponad 100 mieszkańców władze miasta nie mają sposobów - oburza się Stanisław Zelek, przewodniczący zarządu osiedla Przetakówka w Nowym Sączu. - Od lat apeluję do władz, by wreszcie rozwiązano ten problem, jednakże bez odzewu. Dlaczego jedni płacą ciężkie pieniądze za odprowadzane ścieki i kary za brak szamb, a innych się toleruje?

Zobacz także: Nowy Sącz - Gródek: spadnie deszcz, zamkną drogę w Kurowie

Chodzi o właścicieli blisko 60 prywatnych domów jednorodzinnych przy ulicach - Tarnowska, Dojazdowa i Flisaków, którzy nie mają przydomowych szamb, a ścieki odprowadzają do kanalizacji deszczowej. Kanał wyrzuca je wprost w nurt Dunajca. W pobliżu wypływu nieczystości do rzeki smród jest nie do wytrzymania.

Historia kanalizacji tego rejonu miasta liczy ponad 20 lat. Spółdzielnia mieszkańców wybudowała kanalizację i ścieki gromadzono w jednym szambie dla wszystkich domów.

Kiedy jednak została zlikwidowana, szambo przestano opróżniać, a właściciele domków jednorodzinnych nielegalnie podłączyli się do kanału deszczowego. Władze miasta tolerowały ten stan, próby zmuszenia mieszkańców do rozwiązania problemu kończyły się niczym, gdyż żądali przyłączy za darmo.

- Zapewniam, że sprawa bezkarnego spuszczania ścieków niebawem się zakończy - przekonuje Krzysztof Głuc, wiceprezes zarządu spółki komunalnej Sądeckie Wodociągi. -Dotychczas miasta nie było stać, aby wydać kilkaset tysięcy złotych na budowę nowej nitki kanalizacyjnej.

W połowie roku, jak twierdzi, ruszy konieczna inwestycja na Przetakówce. Do nowego kolektora zostaną następnie podłączone domy.

Ewa Gondek, dyrektorka Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu, podkreśla, że podstawowym problemem były nieuregulowane prawa własności kanału i szamba. - Teraz zostało to uregulowane i miasto wzięło na siebie obowiązek budowy sieci kanalizacyjnej za fundusze unijne - dodaje.

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NuNu
Wieśniaki wolą puścić do dunajca ścieki i są pierwsi do pokazani twarzy i mówienia ze dunajec jest zanieczyszczony! Co do pospóły to prosze państwa to Mafiaaaaa i firmy legalnie budują z tego drogi sądeckie a materiał jest wyworzony z Dunajca Milionami Ton!
z
zibi
lepiej pierdziec w stolek niz sie wychylic - poza tym oplaca sie czekac na unijna doplate
T
TP
A na Dembińskiego są tacy do ktorych beczkowóz jeżdzi co 2 tygodnie a sa domu gdzie jeszcze w ostatnich 3 latach nie widzialem aby ktos coś wywoził. Ale jak robi sie tam pranie to ulica jest mydlana i wszystko gra. Czy to nie sa kpiny z nas sasiadów ?
r
rem
na wieki wieków, amen. Dać im co pół roku po 5 tys zł mandatu za zanieczyszczanie środowiska!
l
lolita
urzędasy siedzą za biurkami i piją spokojnie kawe.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska