https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Błękitny węgiel można kupić na składach w promocyjnej cenie. Do obniżenia ceny przyczyniła się firma „Polchar"

Joanna Mrozek
UM Nowy Sącz
Na terenie Nowego Sącza zostaje przywrócona niższa cena ekologicznego surowca. Dzięki temu mieszkańcy ponownie mają możliwość dokonywania wyboru pomiędzy klasycznymi paliwami, powodujących emisję szkodliwych substancji, a ogrzewaniem mieszkania lub domu w sposób ekologiczny. Cena za tonę surowca to 1250 zł. Do obniżki przyczyniła się firma „Polchar” ze Szczecina, jedyni dystrybutorzy i autoryzowane punkty sprzedaży na terenie miasta.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Mieszkańcy Nowego Sącza znowu mogą kupić błękitny węgiel, czyli ekologiczne paliwo w niższej cenie. Prezydent zapewnia, że to kolejny krok w walce ze smogiem.

- Mieszkańcy miasta zapłacą w autoryzowanych punktach sprzedaży paliwa niskoemisyjnego 1260 złotych za tonę. Jest to taka sama kwota, jaka obowiązywała na jesieni ubiegłego roku. – powiedział prezydent Ludomir Handzel.

Zeszłoroczny program dopłat do paliwa niskoemisyjnego przygotowany przez Urząd Miasta Nowego Sącza został zablokowany przez RIO. Sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że inwestycja w błękitny węgiel nie jest inwestycją z punktu widzenia prawa ochrony środowiska. Instytucja przyznała, że prawo ochrony środowiska nie zawiera definicji słowa inwestycja, ale w tym przypadku przyjęła definicję używaną w prawie o finansach publicznych.

- Pomimo zablokowania naszego programu, Błękitny Węgiel był sprzedawany na składach po wyższej cenie, ale w znacząco mniejszym asortymencie ilościowym. Przywrócenie ceny zostało dokonane bez finansowego udziału Urzędu Miasta Nowego Sącza. Do preferencyjnej ceny może zostać doliczony koszt transportu na dalszą odległość, większych wagowo partii towaru. Będzie to jednak ustalane bezpośrednio na składach, w momencie zakupu Błękitnego Węgla - tłumaczy Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska sądeckiego magistratu.

Niższa cena dla mieszkańców miasta była możliwa dzięki firmie „Polchar” ze Szczecina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smog
23 stycznia, 23:15, Blekitny wegiel:

Coś handzelek chyba kręci z tym węglem jak Rio się przyczepilo to nagle potanial czy aby od początku niższa cena nie była a ktos nie krecil interesu bardzo ciekawe?

Też mi to jakoś śmierdzi. Nagle cena obniżona. Jedyny producent węgla błękitnego, więc jest monopolista dyktujacym ceny, chociaż by były z sufitu. Czyzby we wcześniejszej wersji (wyższa cena) to było nabicie nas w,, butelkę ''?

B
Blekitny wegiel

Coś handzelek chyba kręci z tym węglem jak Rio się przyczepilo to nagle potanial czy aby od początku niższa cena nie była a ktos nie krecil interesu bardzo ciekawe?

G
Gość

czegoś tutaj nie rozumię wynegocjowano niższą cenę dla mieszkańców miasta Nowego Sącza a ten węgiel wozi się na dalsze odległości . i teraz pytanie do handzla czy dobrze zna granicę miasta Nowego Sącza bo co znaczy dalsze odleglości za dopłatą do transportu.czyli handzel jakoś po cichu coś za coś dogadał sie z firmą produkującą wegiel ito było by ok jeżeli dla mieszkańcówmiasta ale ten sam węgiel dalej ? czyli z podatków mieszkańców będziemy finansowali ościenne gminy .

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska