FLESZ - Ceny idą w górę. Co zdrożeje w 2020 roku?
Ranking powstaje głównie z myślą o uczniach, którzy planują kontynuować edukację w szkole średniej. Klasyfikacja „Perspektyw” pomaga w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wybranego zawodu.
Najlepsze sądeckie technikum - Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia - tym razem zajęło drugie miejsce w kraju w swojej kategorii. W ubiegłym roku było trzecie, a dwa lata temu pierwsze. W krajowej klasyfikacji liceów na 60. pozycji znalazło się Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, które rok temu było 154. W Małopolsce zajmuje czwartą lokatę.
Główne kryteria rankingu liceów to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach, w tym międzynarodowych. W rankingu techników liczą się sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz z egzaminu zawodowego.
Sądecki Elektryk w 2014 r. zajął w rankingu „Perspektyw” 1. miejsce i odtąd nie schodzi z podium, wysokie wyniki szkoły są już tradycją. - Nie robimy niczego nadzwyczajnego - mówi dyr. Walenty Szarek. - Po prostu w każdym obszarze staramy się wykorzystać potencjał, jaki widzimy w uczniach. A jest on ogromny. Udało nam się stworzyć w szkole atmosferę, dzięki której nauczycielom chce się pracować, a uczniom uczyć, i to nie tylko przedmiotów zawodowych.
Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu potwierdziło swoją najwyższą pozycję wśród sądeckich ogólniaków i nagrodzone zostało po raz kolejny tytułem „Złotej Szkoły”.
- Zawsze byliśmy w pierwszej dziesiątce liceów w Małopolsce. Wynik naszej szkoły w rankingu „Perspektyw ” nie jest przypadkowy - zapewnia prof. Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego. - Wypracowaliśmy sobie standardy pracy, stawiając na jakość nauczania, a nie na ilość uczniów. Staramy się, żeby poziom w naszej szkole był akademicki, stąd spora część nauczycieli prowadzi także zajęcia na wyższych uczelniach.
Uczniowie Liceum Akademickiego mają zajęcia w niewielkich grupach. Korzystają z dodatkowych warsztatów, spotkań z naukowcami, wyjazdów zagranicznych.
I Liceum im. Jana Długosza i II Liceum im. Marii Konopnickiej, uznawane od lat za najlepsze w Nowym Sączu, zajęły w tegorocznym rankingu „Perspektyw” odpowiednio - 284 i 459 miejsce.
Spośród limanowskich technicznych szkół średnich najwyżej sklasyfikowano Technikum im. ks. prof. Józefa Tischnera (68 w kraju). Tym samym otrzymało już szósty z kolei tytuł „Złotej Szkoły”. Wśród liceów na 322. miejscu w Polsce znalazło się I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej.
Najlepszym liceum w całym kraju zostało wybrane Uniwersyteckie LO w Toruniu, a najlepszym technikum - Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
