https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Firma przejęła teren budowy obwodnicy północnej

Wojciech Chmura
Część obwodnicy przez Chełmiec czeka na inwestora i pieniądze.
Część obwodnicy przez Chełmiec czeka na inwestora i pieniądze. Fot. Archiwum Mosty Katowice
Jej budowę zapowiadano już osiem lat temu, ale od planów do wykonania droga była daleka. Teraz ma być już z górki. Wczoraj u zbiegu ulic Tarnowskiej i Witosa wbito pierwszą symboliczną łopatę pod budowę obwodnicy północnej Nowego Sącza. I choć nie ma jeszcze czego fetować, korek od szampana wystrzelił w powietrze.

- Stało się. Po długich latach walki z różnymi przeciwnościami jesteśmy świadkami historycznej chwili. Zaczynamy budowę najważniejszej inwestycji dla miasta - mówił z dumą prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Zaraz po symbolicznym przekazaniu terenu prezesowi spółki Intercor Zawiercie Piotrowi Jurczykowi, wykonawcy obwodnicy, w urzędzie dopełniono formalności papierowych, przekazując umowy.

- W ekspresowym tempie Nowy Sącz rozstrzygnął przetarg i podpisuje umowę. To cieszy, bo widać, z jakim zaangażowaniem mamy tu do czynienia - mówi Piotr Jurczyk. Ma świadomość bardzo krótkiego czasu robót, bo wszystko ma być gotowe do końca lipca 2015 roku. Poinformował, że już w przyszłym tygodniu plac robót wytyczą geodeci, po nich zainstalują się bazy maszynowe, a w marcu cały teren od Zabełcza do ul. Marcinkowickiej po stronie Chełmca stanie się jednym wielkim placem budowy.

- Prace będziemy prowadzić jednocześnie w kilku miejscach, jak będzie trzeba, to także w nocy - zapowiada prezes Jurczyk.

Dodaje, że zatrudni podwykonawców wypróbowanych wieloletnią współpracą. Są to niewielkie firmy budowlane z terenu Sądecczyzny i Podhala. Jednocześnie przy obwodnicy pracować będzie ok. trzystu ludzi, a on sam przynajmniej raz na tydzień kontrolnie będzie pojawiał się w Nowym Sączu. Do wykonania jest dwukilometrowy odcinek drogi i estakada nad Dunajcem. Koszt prac to 98 mln złotych.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek podkreśla, że roboty nie spowodują dodatkowych utrudnień w ruchu drogowym, a tych i tak jest już wiele w mieście. Obecnie główna przeprawa przez rzekę - most heleński - w godzinach szczytu korkuje się do granic możliwości.

Kierowcy pokonują ten kilkusetmetrowy odcinek nieraz i 20 minut.

Most wymaga remontu, ale bez nowej przeprawy prace nie mogą ruszyć, bo miasto byłoby sparaliżowane. Prezydent Ryszard Nowak zapowiada, że gdy tylko nowy most powstanie, rozpocznie sie remont mostu heleńskiego, ale w planach ma też inne inwestycje drogowe, jak budowa ronda przy zamku i budowa drogi Węgierskiej bis z Nowego do Starego Sącza. Oby nie trzeba było czekać znów 8 lat.

8 lat starań
Starania o budowę obwodnicy rozpoczęły się w 2006 roku. Miała przebiegać także przez Chełmiec, ale protesty mieszkańców zahamowały pozyskanie odpowiednich zezwoleń. Ostatecznie Sącz realizuje swoją część. Przełomowe daty to 14 grudnia 2012 r. (decyzja środowiskowa) oraz 30 grudnia 2013 r. (pozwolenie na budowę i wyłonienie wykonawcy)

Kto za to odpowiada
Inwestorem obwodnicy jest Urząd Miasta Nowego Sącza. Wykonawca: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Zawiercie. Projektant: AG Doradztwo i Projektowanie Andrzej Gumuła Katowice.

Parametry
Długość trasy od ronda do skrzyżowania z ul. Marcinkowicką - 2061 m. W tym 900 m estakady. Szerokość jezdni - 8 m. Obustronne chodniki - szer. 2,5 m, ścieżka rowerowa - szer. 2 m.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mydlenie oczy
Na wizkach widać 2 niezależne nitki a oni znaleźli kase i załatwili pozwolenie po 8latach na jedna !!!
n
ns
kpiące uśmiechy władzy na zdjęciu - damy wam kawałek ulicy cieszycie się i jeszcze sami za to zapłacicie a my sobie będziemy siedzieć dalej na stołkach
Z
Zuza
Tak patrząc na te zdjęcia to nasi prezydenci wyszli na buraków, mogli pościągać te czapki i szaliki żeby jakoś wyglądać a tak to ciecie robotnicy raczej.Zero klasy-obawiali się że im pewnie odmarzną łyse głowy haha
Ł
ŁOPATOLOGIA RATUSZOWA
Nowak,Gwiżdż,Jaworowa,,,przyzwyczajcie się do ŁOPAT bo już niedługo tylko to wam zostanie !!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska