Lasek Fałowski to miejsce o dużym potencjale turystycznym i rekreacyjnym, obecnie jest jednak poważnie zaniedbany.
– Naszym celem jest odtworzenie istniejącej, ciekawej ścieżki edukacyjnej, przywrócenie jej do stanu pierwotnego i wzbogacenie jej o pewne nowocześniejsze, interaktywne elementy, tak żeby była to atrakcja dla mieszkańców i turystów - mówi dr Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa, współtwórca projektu zagospodarowania Lasku Falkowskiego.
Jak podkreśla naukowiec ze Śląska, autorom koncepcji rewitalizacji lasku chodziło o udostępnienie tego miejsca szerokiej grupie sądeczan.
- Chcemy stworzyć alternatywną trasę, gdzie rodzina z dzieckiem w wózku może pójść na spacer i zaczerpnąć relaksu w strefie zielonej - opowiada.
Autorzy projektu zaproponowali również stworzenie platformy widokowej, tyrolki (rodzaj kolejki linowej), a także miejsca do jazdy dla miłośników downhillu. W Lasku Falkowskim miałyby powstać również takie miejsca jak „szkółka leśna”, jako miejsce spotkań i zajęć dydaktycznych, ścieżki przyrodnicze „szlak żaby” i „szlak dzika” oraz strefa sportowo-rekreacyjna.
- W naszej koncepcji znalazło się również miejsce na punkt widokowy z częściowo zadaszoną platformą, wyposażony w lunety do obserwacji ptaków.
- Wszystkie te miejsca zostały zaplanowane tak, aby mogły z nich korzystać także osoby niepełnosprawne - zapewnia Marcin Głodek.
Projekt pod nazwą „Planowanie partycypacyjne jako droga do integracji różnych grup zawodowych dla czynnej ochrony i zrównoważonego użytkowania przyrody polskich miast” jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 Priorytet II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Działanie: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze