Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Lasek Falkowski przejdzie gruntowną odnowę. Będzie sporo atrakcji [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie teren Lasku Falkowskiego jest zaniedbany, ale są plany jego rewitalizacji
Na razie teren Lasku Falkowskiego jest zaniedbany, ale są plany jego rewitalizacji fot. Tatiana Biela
Władze Nowego Sącza wraz z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach realizują wspólnie projekt, którego celem będzie zagospodarowanie zaniedbanego Lasku Falkowskiego. 22 lutego, na konferencji w Miasteczku Galicyjskim, przedstawiciele śląskiej uczelni zaprezentowali koncepcję rewitalizacji tego, atrakcyjnego pod względem rekreacyjnym, obszaru. W przygotowaniu projektu brali również udział przedstawiciele Ligii Ochrony Przyrody oraz wybrane grupy mieszkańców miasta.

Lasek Fałowski to miejsce o dużym potencjale turystycznym i rekreacyjnym, obecnie jest jednak poważnie zaniedbany.

– Naszym celem jest odtworzenie istniejącej, ciekawej ścieżki edukacyjnej, przywrócenie jej do stanu pierwotnego i wzbogacenie jej o pewne nowocześniejsze, interaktywne elementy, tak żeby była to atrakcja dla mieszkańców i turystów - mówi dr Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa, współtwórca projektu zagospodarowania Lasku Falkowskiego.

Jak podkreśla naukowiec ze Śląska, autorom koncepcji rewitalizacji lasku chodziło o udostępnienie tego miejsca szerokiej grupie sądeczan.

- Chcemy stworzyć alternatywną trasę, gdzie rodzina z dzieckiem w wózku może pójść na spacer i zaczerpnąć relaksu w strefie zielonej - opowiada.

Autorzy projektu zaproponowali również stworzenie platformy widokowej, tyrolki (rodzaj kolejki linowej), a także miejsca do jazdy dla miłośników downhillu. W Lasku Falkowskim miałyby powstać również takie miejsca jak „szkółka leśna”, jako miejsce spotkań i zajęć dydaktycznych, ścieżki przyrodnicze „szlak żaby” i „szlak dzika” oraz strefa sportowo-rekreacyjna.

- W naszej koncepcji znalazło się również miejsce na punkt widokowy z częściowo zadaszoną platformą, wyposażony w lunety do obserwacji ptaków.

- Wszystkie te miejsca zostały zaplanowane tak, aby mogły z nich korzystać także osoby niepełnosprawne - zapewnia Marcin Głodek.

Projekt pod nazwą „Planowanie partycypacyjne jako droga do integracji różnych grup zawodowych dla czynnej ochrony i zrównoważonego użytkowania przyrody polskich miast” jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 Priorytet II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Działanie: Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska