Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Brama w Gorce" pnie się w górę. Roboty idą pełną parą. Główny pawilon już pod dachem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Łukasz Bobek, spółka Brama w Gorce
"Brama w Gorce" ma być gotowa pod koniec 2021 roku. To kolejna ścieżka w koronach drzew w Małopolsce, ale i centrum edukacyjne o przyrodzie powstaje w gorczańskich lasach. Główny budynek jest już przykryty. Prace idę pełną parą.

"Brama w Gorce" powstaje w lesie pomiędzy Długą Polaną w Nowym Targu, a Waksmundem. Roboty prowadzone są przy głównym budynku, który będzie stanowił trzon nowej inwestycji. Budynek już stoi, jest przykryty. Cały czas na placu budowy są robotnicy, dowożony jest materiał budowlany, beton. Roboty idą pełną parą.

Prace rozpoczęły się na przełomie lutego i marca 2020 roku. "Brama w Gorce" będzie osadą turystyczno-edukacyjną. To nie tylko ścieżka w koronach drzew, ale i centrum edukacyjne.

- Tu nie chodzi o widok na Tatry, tylko o pokazanie piękna naszej gorczańskiej przyrody z trzech perspektyw: nadziemnej czyli wierzchołków drzew, naziemnej czyli szlaki spacerowe po gruncie wraz z ekspozycją przyrodniczą, oraz podziemnej czyli tunelu z ekspozycją przyrodniczą – informuję pomysłodawcy Bramy w Gorce. - Specjalnie z myślą o najmłodszych, w obrębie parku edukacji przyrodniczej będą prowadzone żywe lekcje przyrody i historii, sprzyjające zainteresowaniu tematyką ochrony naturalnego dziedzictwa Podhala poprzez zabawę i rekreację. Różnorodność warunków przyrodniczych, utworzenie pawilonu edukacji botaniczno-zoologicznej oraz bogactwo naturalnej flory i fauny umożliwi prowadzenie ciekawych i inspirujących zajęć w zakresu biologii, geografii i ochrony środowiska. Do tego bacówka, wieże widokowe, galeria usytuowana w koronach drzew, bogate zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i rekreacyjne z pewnością zaspokoją potrzeby wszystkich odwiedzających je osób. Dodatkowo planowane ekspozycje okolicznościowe i imprezy plenerowe, pokazy, warsztaty czy wystawy zachęcą do częstego odwiedzania Centrum. Jednocześnie wszelkie stosowane rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu i powstającej architektury sprzyjają zachowaniu i ochronie potoku górskiego wraz z otaczającą go niezwykłą przyrodą. „Brama w Gorce” nie tylko ułatwi dostęp do tego, co najpiękniejsze w naszym regionie, ale również zapewni ochronę obszarom o szczególnym znaczeniu przyrodniczym i krajobrazowym, które dotychczas ulegały degradacji.

Tatry. Siwa Polana jak Gubałówka. Buda za budą, pamiątki, ki...

Sama ścieżka w koronach drzew ma liczyć ponad kilometr długości. Ścieżka będzie przebiegała nie tylko na wysokości czubków drzew, ale także nad potokiem Mały Kowaniec. Miejscami będzie ona 29 metrów nad ziemią. Dodatkowo na ścieżce znajdą się dwie wieże, z czego ta wyższa będzie liczyła 40 metrów wysokości.

"Brama w Gorce" powstaje w Dolinie Małego Kowańca. Stawiającą ją spółkę o tej samej nazwie powołało ją do życia 80 mieszkańców Waksmundu. Inwestycja stanie na gruntach leśnej wspólnoty z Waksmundu. Spółka pozyskała na budowę dotację w kwocie 5,4 miliona złotych z unijnego rozdania. Całość ma kosztować ok. 20 mln zł.

Do "Bramy w Gorce" będzie można dojechać od strony Waksmundu planowaną w przyszłości drogą.
Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2021 roku.

Dom ludowy

Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska