Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Mają pomysł na walkę ze smogiem. Naukowcy chcą przewietrzyć miasto

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Katarzyna Gajdosz-Krzak
Mimo ryterskich wiatrów w Nowym Sączu aż 40-50 dni w roku jest bezwietrznych, co potęguje smog
Mimo ryterskich wiatrów w Nowym Sączu aż 40-50 dni w roku jest bezwietrznych, co potęguje smog Wojciech Matusik
Inżynierowie konstruują wieże i kominy, które pomogą pozbyć się szkodliwych pyłów z powietrza. Opracowują też mapy wietrzenia Nowego Sącza, które wskażą, gdzie i jak stawiać nowe budynki.

Nowy Sącz realizuje program dofinansowań wymiany nieekologicznych pieców na gazowe. Szuka też środków na wprowadzenie na Sądecczyznę błękitnego węgla, który emituje nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń niż ten tradycyjny. Rozwija miejską sieć ciepłowniczą, by likwidować przydomowe kotły.

- Te działania są bardzo ważne i konieczne w walce o czyste powietrze, ale jednak nie wystarczą, by wyeliminować smog. Potrzebne są globalne rozwiązania - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga, kierownik Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej i proponuje przewietrzenie Nowego Sącza.

Mapa wietrzności

Politechnika Krakowska przedstawiła swój pomysł na walkę ze smogiem prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi. Podpisano list intencyjny, określający wstępne założenia współpracy. Naukowcy mają rok na przekonanie do swojej koncepcji.

- Jesteśmy na etapie analizowania propozycji krakowskiej uczelni. W pierwszej kolejności naukowcy mieliby stworzyć mapę wietrzności całej Kotliny Sądeckiej - mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Andrzej Flaga wyjaśnia, że Politechnika Krakowska złożyła niedawno dwa wnioski patentowe dotyczące systemów wspomagających redukcję smogu.

Aby móc je realizować, potrzebne jest przeprowadzenie prac badawczych, które pozwolą określić, gdzie na Sądecczyźnie występują naturalne ciągi powietrzne.

- Na razie wychodzimy do prezydenta z propozycją wykonania badań, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak wysoko zalega smog, w jakich dniach, jaka jest jego gęstość i temperatura. Do tej pory nikt tego nie zrobił - mówi prof. dr hab. Andrzej Flaga.

Szacuje, że stworzenie mapy wietrzności, zajmie naukowcom około roku.

Wyspy ciepła

- Taką mapę będzie można wykorzystać do celów urbanistycznych - mówi Marta Wieciech-Kumięga.

Wyjaśnia, że zabudowa ma wpływ na przepływ powietrza. Układ budynków może powodować tworzenie się tak zwanych wysp ciepła, gdzie warstwa smogu jest zawsze znacznie większa. Takich wysp ciepła w mieście jest kilka. Jedna z nich znajduje się w samym centrum Nowego Sącza.

- Nasze badania mają pomóc na przyszłość w planowaniu przestrzeni miasta i okolicznych miejscowości, tak by nowo powstające budynki wpływały pozytywnie na jakość powietrza. Umożliwiały naturalne wietrzenie, a nie potęgowały smog - mówi prof. Flaga.

Marta Wieciech-Kumięga od razu uspokaja, że istniejące budynki, nawet jeśli utrudniają obecnie przepływ powietrza, nie będą burzone.

- Przy tworzeniu mapy wietrzności Politechnika Krakowska musi wziąć pod uwagę stan, jaki mamy obecnie - podkreśla dyrektorka WOŚ.

Mapa wietrzności ma wskazać ciągi powietrzne, które odpowiednio ukierunkowane pozwolą przewietrzyć miasto i pozbyć zanieczyszczeń.

Wiry powietrzne

W miejscach, gdzie naturalne wietrzenie okaże się niemożliwe, naukowcy proponują ustawienie wież i kominów wentylacyjnych. Mają wymusić dodatkowe strugi i wiry powietrzne, przewietrzające miasto.

- Dzięki kominom warstwa zanieczyszczonego powietrza byłaby oczyszczana, a zabrudzenia wyrzucane ponad warstwę smogu - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Flaga.

Nad tym wynalazkiem trwają prace. Aby móc je kontynuować niezbędne jest dofinansowanie badań. Pracownicy PK mają nadzieję, że wspólnie z miastem uda się sięgnąć po granty na ich realizację. Niezależnie od tego uczelnia złożyła już wniosek o dofinansowanie badań podstawowych z tego zakresu do Narodowego Centrum Nauki.

Patenty naukowców Politechniki Krakowskiej mogą mieć bowiem zastosowanie w każdym regionie, który zmaga się z problemem smogu. Taką samą propozycję PK złożyła również Zakopanemu i Żywcowi.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska