MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Most Grunwaldzki w Krakowie z datą ważności. Ekspertyza PK wskazuje, do kiedy będzie bezpiecznie. Już trzeba myśleć o nowej przeprawie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Dr inż. Mariusz Hebda: Most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć do 2038 roku
Dr inż. Mariusz Hebda: Most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć do 2038 roku Anna Kaczmarz/Archiwum PK
Aktualny stan Mostu Grunwaldzkiego budzi coraz więcej wątpliwości i zastrzeżeń. Władze Krakowa mówią wprost, że nie widzą innej możliwości niż jego wyburzenie i wybudowanie nowej przeprawy przez Wisłę. O temacie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tymczasem dr inż. Mariusz Hebda ekspert Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej opowiada o kulisach powstania ekspertyzy Mostu Grunwaldzkiego. - Most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć mieszkańcom Krakowa do 2038 roku. Wtedy należy go rozebrać i zastąpić nowym. Choć wydaje się, że to dużo czasu, już teraz pora zacząć mówić o tym, jak taka wymiana miałaby wyglądać - mówi ekspert.

Jaka przyszłość Mostu Grunwaldzkiego w Krakowie?

Jak podkreśla dr inż. Mariusz Hebda z Politechniki Krakowskiej, 2038 rok to nie jest wcale taka długa perspektywa czasu.

- Poza długością formalnych procedur, dochodzi kwestia wyjątkowej lokalizacji mostu. Jest położony w bliskości ważnych obiektów historycznych miasta, czyli Wawelu i Skałki, jego wygląd nie może być przypadkowy. Konkurs architektoniczny to najlepszy sposób na wybranie nowych szat mostu – mówi dr inż. Mariusz Hebda współautor (wspólnie z prof. Kazimierzem Furtakiem i mgr inż. Kazimierzem Piwowarczykiem) najnowszej ekspertyzy technicznej Mostu Grunwaldzkiego w Krakowie i dodaje: - Zgadzam się z opinią prof. Kazimierza Flagi, że konieczne będzie zorganizowanie konkursu na jego projekt. Takie konkursy to powszechna praktyka przy budowie dużych mostów, warto przypomnieć, że projekty mostów Kotlarskiego i Zwierzynieckiego, a także kładki Ojca Bernatka i budowanej właśnie kładki na Ludwinowie, też powstały w drodze konkursów.

Dlaczego akurat w tym momencie eksperci z PK postanowili przygotować taką ekspertyzę? Jak tłumaczy dr Hebda, dla każdego obiektu mostowego również dla Mostu Grunwaldzkiego jest obowiązek wykonywania przeglądów technicznych, rocznych i bardziej szczegółowych - pięcioletnich.

- Diagnosta przeprowadzający ostatni przegląd zauważył uszkodzenia mostu, które według niego wymagały przeprowadzenia ekspertyzy oceniającej skutki tych uszkodzeń. To było słuszne wskazanie diagnosty. Na tej podstawie Zarząd Dróg Miasta Krakowa zlecił Politechnice Krakowskiej wykonanie tej ekspertyzy - tłumaczy ekspert z Politechniki Krakowskiej.

Czy krakowski most jest zagrożony "śmiercią techniczną"?

Dr Mariusz Hebda zaznacza, że most może bezpiecznie służyć do 2038 roku i wtedy dopiero należy go rozebrać i zastąpić nowym.

- Określenia „śmierć techniczna” nie używaliśmy w naszym opracowaniu, ale w kontekście trwałości, jaką osiągają mosty tego typu, można obrazowo tak powiedzieć – że nastąpi śmierć techniczna mostu, ale właśnie dopiero za 15 lat. W najbliższej perspektywie most wymaga remontu dotyczącego głównie płyty pomostu, czyli tej części, na której zabudowane są jezdnia, torowisko i chodniki. Po wykonaniu tego remontu most będzie można bezpiecznie użytkować - mówi ekspert.

Jak wyglądał sam proces przeprowadzania ekspertyzy mostu?

– Most badamy osobiście, przeprowadzając pomiary, oględziny i wykonując na ich podstawie analizy numeryczne. Jeżeli jest taka potrzeba, to próbki materiałów, z których wykonany jest most, są poddawane badaniom w laboratorium Politechniki. Do oceny stanu wykorzystywane są różne dokumenty, takie jak normy, instrukcje branżowe, no i własne doświadczenia. Czas wykonania ekspertyzy zależy od długości obiektu, może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Zdarza się, że trzeba pracować na wysokościach, wtedy korzystamy z koszy na podnośnikach. Ekspertyzy jako takie nie podlegają sprawdzeniu, natomiast zdarza się, jeżeli wnioski mogą się komuś wydać wątpliwe, że zlecana jest druga, niezależna ekspertyza. Zdarza się to w przypadkach spornych, gdy w grę wchodzi jakiś konflikt interesów - tłumaczy dr Mariusz Hebda.

Eksperci z PK chociaż w ostatnim czasie nie zajmowali się innymi krakowskimi mostami to opracowali kilka ekspertyz dla wiaduktu w ciągu ul. Zakopiańskiej nad autostradą w Opatkowicach, z których wynika, że wiadukt ten w podobnej perspektywie czasowej jak Most Grunwaldzki będzie musiał być przebudowany lub rozebrany i wykonany od nowa.

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska