Do 3 września ub. roku czyli zakończenia formalnego sezonu kąpielowego, z kąpieliska na Zakrzówku skorzystało ponad 96 tys. osób. To miejsce było hitem minionych wakacji w Krakowie.
- Teren parku Zakrzówek jest terenem miejskim, ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców. Ze względu na wysoką wartość przyrodniczą i społeczną, istotne jest określenie możliwych do realizacji form aktywności oraz organizacji wydarzeń, które będą odbywać się z uwzględnieniem i poszanowaniem przyrody. Ewentualne działania podejmowane będą przez gospodarza parku - Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, jednostkami miejskimi oraz podmiotami zewnętrznymi - informuje krakowski magistrat.
Jak również podkreślają urzędnicy: - W kontekście funkcjonowania parku Zakrzówek istotnym elementem jest również funkcjonowanie Centrum Sportów Wodnych, będącego przedmiotem dzierżawy. Dlatego też kluczowym jest wybór operatora, którego zadaniem będzie wspieranie i upowszechnianie możliwie jak największej liczby form aktywności fizycznej. Należy przy tym wskazać, że dzierżawa budynku Centrum Sportów Wodnych nie wpłynie na ograniczenie dostępności parku Zakrzówek, w tym akwenu wodnego. Dzierżawa zostanie wyłoniona w ramach przetargu pisemnego nieograniczonego - tłumaczą.
W ramach konsultacji zaplanowano spotkania konsultacyjne, dyżury telefoniczne oraz zbieranie formularzy konsultacyjnych. Pierwszy spacer przyrodniczy odbędzie się 9 marca w godz. 9-11. Drugi spacer z kolei został zaplanowany na 23 marca w godz. 11-13. Na początku kwietnia (red. 11.04) będzie również okazja by przyjść na prezentację budynku Centrum Sportów Wodnych. Ostatnie spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Pałacu Krzysztofory 24 kwietnia.
Będą także pełnione dyżury telefoniczne (tel. 887 133 667) w dniach: 6 marca - w godz. 10-12 oraz 20 marca - w godz. 10-12. Można także składać formularz za pośrednictwem poczty elektronicznej jak również w siedzibie ZZM.
Zarządzanie to temat sporny ...
Jak już informowaliśmy wcześniej, parkiem i częścią edukacyjną budynku będzie opiekować się ZZM. Pozostaje wybór zarządcy Centrum Sportów Wodnych, które powstało przy basenach.
Stowarzyszenie Akcja dla Ziemi na Zakrzówku w dniu 6 września 2023 r. wystosowało apel do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przyszłości Zakrzówka tj. wyboru operatora Centrum Sportów Wodnych na Zakrzówku. Pod apelem podpisało się kilka środowisk i organizacji sportowych. Równolegle Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony i Rozwoju Dębnik (znane również jako tzw. Zielony Zakrzówek) wystosowało apel z podobnym przesłaniem. Wszystkie środowiska, które podpisały apel są związane z kilkunastoletnią batalią o park dostępny dla wszystkich, bez blokowisk i organizowany z poszanowaniem uwarunkowań przyrodniczych.
Apel dotyczył sprzeciwu wobec powierzenia roli operatora CSW na Zakrzówku jednej organizacji płetwonurkowej: - Uważamy, że akwen powinien być dostępny dla wszystkich, a realizowane powinny być tam liczne funkcje społeczne przez organizację społeczną, a nie podmiot wprost lub pośrednio komercyjny (...) Apelujemy o zaniechanie przetargu na wybór operatora. Apelujemy o rozpoczęcie konsultacji społecznych realizowanych rzetelnie z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk, organizacji, mieszkańców okolic Zakrzówka i wszystkich jego miłośników - wyjaśniano w apelu.
Na początku lutego br. temat pojawił się na sesji rady miasta za sprawą uchwały przygotowanej przez klub Koalicji Obywatelskiej, która zobowiązuje miasto do przeprowadzenia konsultacji. Radni w głosowaniu jednomyślnie poparli projekt uchwały.
Co nowego na Zakrzówku w 2024 roku?
Tegoroczną nowością na Zakrzówku ma być kawiarnia w budynku wejściowym przy kąpielisku. W połowie stycznia br. Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał umowę na dzierżawę powierzchni w budynku wejściowym przy kąpielisku Zakrzówek. Zgodnie z przeznaczeniem powstanie tam kawiarnia. Dzierżawca rozpoczął przygotowania, tak, aby nowo zaadaptowane miejsce mogło wiosną umilić czas osobom odwiedzającym park. Do dyspozycji najemcy jest część powierzchni wraz z salą górną oraz miejscem tuż przed budynkiem. Nieruchomość jest własnością miasta, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej w formie kawiarni.
Niedawno Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Zakrzówek - enklawa wschodnia". Chodzi o tereny o powierzchni 1,58 ha, w rejonie ulic Wyłom i Twardowskiego.
Propozycja radnych dotyczyłaby więc poszerzenia chronionych terenów przyrodniczych, bowiem duży obszar Zakrzówka o powierzchni 17,50 ha jest już użytkiem ekologicznym. Poszerzenie go o dodatkowe sześć działek wiązałoby się z koniecznością wykupu przez miasto pięciu z nich.
Długa budowa warta miliony
Przypominamy, że budowa Parku Zakrzówek rozpoczęła się w 2019 r. Cała inwestycja została wyceniona na ok. 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe, a największą atrakcją jest kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości. Baseny na Zakrzówku otwarto w sezonie letnim w zeszłym roku. Nowe kąpielisko cieszyło się ogromnym powodzeniem o czym świadczyły długie kolejki. Niektórzy musieli w nich odstać nawet trzy godziny, by móc wejść na teren kompleksu i schłodzić się w basenach.
W skład infrastruktury Zakrzówka wchodzą m.in.: kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznicami, ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe, pitniki, strefy workout, stoły do ping-ponga, ściany wspinaczkowe, punkty obserwacyjne, huśtawki, strefa grillowa, miejsce piknikowe.
Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!
