Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najszybciej rozwijające się małopolskie gminy w ostatnich pięciu latach. Kraków poza podium, za to Zakopane... Ranking "Wspólnoty'?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Oto najlepsze małopolskie gminy, które odniosły największy sukces w w latach 2018–2023. Sprawdź czy gmina, w której mieszkasz jest na liście
Oto najlepsze małopolskie gminy, które odniosły największy sukces w w latach 2018–2023. Sprawdź czy gmina, w której mieszkasz jest na liście
W rankingu samorządów, które w latach 2018–2023 odniosły sukces przygotowanym przez czasopismo "Wspólnota" Kraków w kategorii "Miasta Wojewódzkie" zajmuje 5. miejsce w Polsce. Na podium w kategorii "Miasta Powiatowe" stanęło Zakopane zajmując pierwsze miejsce, a nieco niżej, na siódmym miejscu jest Wieliczka, a na dziewiątym Limanowa. Z kolei Niepołomice znalazły się na ósmym miejscu w kategorii "Miasteczka".

Ranking Wspólnoty: jak małopolskie gminy wypadły na tle reszty kraju?

- Oto najważniejsze podsumowanie. Próbujemy w nim za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych oszacować sukces, jaki odniosły samorządy w latach 2018–2023. Kadencja, o której tym razem mówimy, jest pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim, w wyniku decyzji parlamentu jest dłuższa niż każda poprzednia. Do jej rozciągnięcia z czterech do pięciu lat doszło przełożenie wyborów samorządowych – z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. - informuje czasopismo Wspólnota.

Ranking opiera się na najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów, a także innych źródeł.

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:

  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
  • sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Bardzo dobry wynik komentuje burmistrz Niepołomic Roman Ptak : - Ten świetny wynik bardzo cieszy i mobilizuje. Wysoka pozycja w rankingu „Wspólnoty” jest wypadkową licznych działań jakie konsekwentnie prowadzimy od lat w Niepołomicach. Zasada zrównoważonego rozwoju w naszej gminie procentuje. Tym bardziej cieszę się, że pomimo zawirowań w ostatnich latach udało się utrzymać stabilną pozycję naszej gminy. Chcę podkreślić, że na sukces Niepołomic składa się praca wielu osób, zarówno moich współpracowników jak i ludzi z różnych środowisk. Wszystkim bardzo dziękuję.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska