Ta plenerowa impreza rozpoczęła się od godz. 11, a potrwa do godz. 16. Tegoroczna Wielka Lekcja Ekologii odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też - jak zapowiedzieli organizatorzy - szczególny nacisk będzie położony na tematy mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego oraz zachętę do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.
Dla miłośników jednośladów przygotowano punkt bezpłatnych kontroli rowerowych i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike. Początkujący cykliści swoje umiejętności będą mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym. Policjanci i strażnicy miejscy będą uczyć najmłodszych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Dzieci, pod opieką instruktorki, mogą też samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę - z myślą o bezpieczeństwie.
Podczas imprezy można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne prezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy).
Podczas Lekcji jest też okazja poznać pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (za tę prezentację odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza).
Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, również w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią są zapraszane na minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.
Na stoisku Wydziału ds. Jakości Powietrza mieszkańcy mogą uzyskać informacje na temat:
- zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych oraz programu "Stop smog"
- dostępności zewnętrznych form wsparcia, jak np. program "Mój prąd", ulga termomodernizacyjna, program "Czyste powietrze" (uzyskamy porady w zakresie zasad programu oraz skompletowania wniosku dotacyjnego czy rozliczeniowego)
- sposobów na oszczędzanie energii.
Nowością podczas tegorocznej edycji wydarzenia jest scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami - m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów - wystąpią naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Na scenie wystąpi ponadto Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem "Dziękujemy Ziemio" oraz zaprezentowany zostanie spektakl przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa "Wyprawa batyskafem. Misja Skratek".
Pozostałe punkty programu i atrakcje niedzielnej Wielkiej Lekcji to:
- porady, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami, jak udzielać im pomocy, kiedy można dokarmiać dzikie ptaki, odpowiedzialna adopcja zwierząt ze schroniska
- quizy transportowe i nie tylko, stanowisko do obserwacji chmur, zadania plastyczne dla dzieci dotyczące transportu, zadania klimatyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
- zajęcia "Dobry klimat mamy w głowie" - kreatywne warsztaty wysiewania ziół w formie zabawy dla całej rodziny, poradniki dla mieszkańców "Z energią w stronę klimatu. Gdziekolwiek jesteś dbaj o klimat"
- gra klimatyczna Larp Fortitude: wcielicie się w role dyplomatów, którzy przybyli na międzynarodowy szczyt klimatyczny w roku 2050, aby uchronić planetę przed katastrofą klimatyczną
- gra klimatyczna The Golden Sun: wcielicie się w dziennikarzy przyszłości relacjonujących wielkie i mniejsze wydarzenia związane z katastrofą klimatyczną
- 2life - dawanie drugiego życia ubraniom, sprzętom, rowerom - instrukcja jak załatać dętkę, warsztaty z robienia szarpaków i mat węchowych, wydzieranki z kartonów i wstążeczek
[*prezentacja nowoczesnych pojazdów wykorzystywanych do utrzymywania czystości i porządku w mieście, konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów - tworzenie unikatowych, wielorazowych ekotoreb z wizerunkiem kropelki
- "Produkcja energii siłą własnych mięśni", czyli rowerki
- warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs "wyścigi karetek"
- animacje dla najmłodszych, skręcanie balonów, malowanie twarzy
- porady dotyczące profilaktyki, zasad racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej, komponowanie zdrowych posiłków, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek dotyczących zdrowego stylu życia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
- pokaz pierwszej pomocy medycznej z udziałem ratowników medycznych, gry planszowe ("Jem zdrowo", "Grunt to zdrowie"), prezentacja internetowego konta pacjenta, ubezpieczenia EKUZ
- "Eko-czytanki" - warsztaty dla dzieci i młodzieży o idei współdzielenia, kreowaniu postaw konsumenckich oraz śladzie węglowym.
Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mogą korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czeka też kawiarnia oraz strefa food trucków - z jedzeniem, napojami i słodkościami. Z kolei na terenie zielonym dla aktywnych - stretching z Gabrielą Mazur z klubu "Forma na Lata".
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda
