https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Logopedia, zielona transformacja i studia o współczesnych Indiach. Uniwersytet Jagielloński wprowadza nowe kierunki

Małgorzata Mrowiec
Uczelnia wzbogaciła swoją ofertę o nowości. Będzie m.in. kształcić specjalistów do pracy w sektorach energetyki odnawialnej i zrównoważonego transportu
Uczelnia wzbogaciła swoją ofertę o nowości. Będzie m.in. kształcić specjalistów do pracy w sektorach energetyki odnawialnej i zrównoważonego transportu Małgorzata Mrowiec
Kilka nowości znalazło się w ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego dla kandydatów na studia, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji. Łącznie na UJ można wybierać spośród ponad 270 kierunków studiów. Kilkanaście kierunków można studiować w języku angielskim.

Najstarsza polska uczelnia od przyszłego roku akademickiego będzie kształcić m.in. przyszłych magistrów logopedów. Jednolite studia magisterskie logopedia będą prowadzone przez Wydział Polonistyki. Do tej pory kształcenie w tej dziedzinie było możliwe na UJ wyłącznie na studiach II stopnia.

"Początkowe semestry studiów jednolitych, pięcioletnich magisterskich mają na celu wprowadzenie studentów w zagadnienia językoznawcze, aby podczas dalszej nauki byli jak najlepiej przygotowani do przyswajania treści stricte logopedycznych" - opisuje uczelnia. Dopełnieniem programu tych studiów są praktyki dotyczące diagnozy i terapii dzieci i osób dorosłych.

Szerokie spojrzenie na Indie i nauka języka hindi-urdu

Inną z nowości w rekrutacji na rok akademicki 2025/26 oferuje Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych). Tutaj otwierany jest kierunek pod nazwą: Indie współczesne w perspektywie regionalnej i globalnej.

Dzięki tym studiom jest okazja zdobyć - jak podaje UJ - interdyscyplinarną wiedzę oraz praktyczne kompetencje niezbędne do pracy w środowisku międzynarodowym. Program nowych studiów łączy elementy kulturoznawstwa, nauk społecznych i zarządzania międzykulturowego. Oferuje, jak podsumowuje uczelnia, szerokie spojrzenie na Indie i cały region Azji Południowej.

"Studenci zdobywają praktyczne umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, uczą się języka hindi-urdu, a także rozwijają kompetencje analityczne i badawcze. Dzięki elastycznemu systemowi nauczania, wykorzystującemu nowoczesne metody, w tym e-learning i nauczanie hybrydowe, możliwe jest dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb" - czytamy w opisie tego kierunku.

Są to studia stacjonarne I stopnia, trzyletnie, dające tytuł zawodowy licencjata.

Fachowcy od zielonej transformacji i od ochrony środowiska

Jeśli chodzi o studia II stopnia, od nowego roku akademickiego na UJ będzie można zdobyć tytuł magistra, studiując przez dwa lata na kierunku Lider współpracy międzynarodowej na rzecz zielonej transformacji (na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych) albo Monitoring i zarządzanie środowiskiem (na Wydziale Chemii).

Pierwszy z tych kierunków będzie przygotowywać specjalistów do pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach energetyki odnawialnej i zrównoważonego transportu. Program studiów łączy wiedzę z nauk społecznych, prawa i zarządzania z praktycznymi umiejętnościami w zakresie międzynarodowej współpracy, analizowania polityk klimatycznych oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

"Studia skierowane są do absolwentów różnych kierunków, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w zielonej transformacji i zdobyć kompetencje cenione przez pracodawców, takie jak praca zespołowa, negocjacje i komunikacja w środowisku międzynarodowym. Kształcimy fachowców świadczących wsparcie obsługowe, marketingowe i zarządcze na rzecz firm i instytucji uczestniczących w procesie zielonej transformacji" - opisuje uczelnia.

Natomiast studenci kierunku Monitoring i zarządzanie środowiskiem mają zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do analizy, oceny i zarządzania stanem środowiska w różnych sektorach gospodarki.

Do wyboru tego kierunku UJ zachęca w ten sposób:

"W trakcie studiów nauczysz się diagnozować jakość powietrza, wody i gleby, oceniać ryzyko ekologiczne oraz wdrażać nowoczesne technologie ochrony środowiska. Poznasz metody monitoringu i systemy zarządzania ekologicznymi projektami, zdobywając kompetencje kluczowe dla specjalistów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Program studiów kładzie nacisk na praktyczne doświadczenie, oferując zajęcia laboratoryjne, terenowe oraz współpracę z przemysłem i administracją publiczną".

Studia w języku angielskim

Uniwersytet Jagielloński pośród nowości ma także studia w języku angielskim. Utworzony został kierunek studiów magisterskich Public Policy and Management , który łączy teorię polityki publicznej z nowoczesnymi narzędziami zarządzania. Program przygotowuje studentów do skutecznego projektowania i wdrażania polityk publicznych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Obejmuje nauki polityczne, prawo, ekonomię i zarządzanie.

Te studia trwają dwa lata i realizowane w modelu kształcenia hybrydowego - 75 procent zajęć odbywa się w formie online, co umożliwia - jak pisze uczelnia - "naukę w międzynarodowym środowisku i elastyczne dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb studentów".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska