Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Młyn Jezuicki nadal będzie straszyć wyglądem? Nie ma zgody konserwatora zabytków na remont. Zobacz zdjęcia [21.11.2022]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Mogła tu być "Brama Miasta", a jest coraz bardziej rozpadająca się ruina
Mogła tu być "Brama Miasta", a jest coraz bardziej rozpadająca się ruina Tatiana Biela
Oddala się szansa na remont Młyna Jezuickiego mieszczącego się przy ul. Bulwar Narwiku w Nowym Sączu. Choć prywatny inwestor chciał zmodernizować popadającą w coraz większą ruinę budynek, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie nie wyraził zgody na tę inwestycję. - Nie rozumiem tej decyzji tym bardziej, że przedsięwzięcie to ma zielone światło ze strony miasta - komentuje prezydent Ludomir Handzel.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

O remoncie obiektu wybudowanego w 1843 roku mówiło się w Nowym Sączu już od kilku lat. Niszczejący młyn od lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu nowosądeckich "miejsc wstydu", straszy także swoim wyglądem wjeżdżających od strony Krakowa kierowców. Na początku ubiegłego roku pojawiła się informacja, że budynek wraz z przyległym otoczeniem zostanie zmodernizowany i przywrócony sądeczanom jako tzw. Brama Miasta.

- Widziałem projekt i mogę zapewnić, że miejsce to będzie przepięknie wyglądało - mówił wówczas prezydent Handzel i dodawał, że jest szansa na rozpoczęcie prac latem 2021 roku.

Nie ma zgody konserwatora

Minął rok, i niestety okazuje się, że na renowację i modernizację obiektu sądeczanie będą musieli jeszcze poczekać.

- Inwestycję zablokował brak zgody ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie. Być może woli on, żeby młyn się dalej degradował. Przykre, że takie decyzje padają w Krakowie przeciwko mieszkańcom Nowego Sącza. Tak to odczytuje - wyjaśniał prezydent na ostatnim spotkaniu online.

Podkreśla on również, że inwestor wykonywał projekt zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi konserwatora.

- Ten młyn wręcz woła "ratunku". Zwracałem się w tej sprawie do wojewody i zastępcy wojewody, ale jak na razie bezskutecznie - zaznacza.

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze losy budynku, inwestor czyli spółka "Stare Miasto" złożył bowiem odwołanie do Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie.

- Czekamy na odpowiedź - mówi dzisiaj Tadeusz Jurczak, wiceprezes spółki.

Zaznacza również, że chodzi nie tylko o remont samego młyna, ale również zagospodarowanie całej nieruchomości, w tym wybudowanie w miejscu obecnego parkingu TIR-ów (sąsiadującego z młynem) obiektów usługowo-handlowych wraz z nowoczesnym parkingiem. Z kolei w samym budynku Młyna Jezuickiego miałyby funkcjonować m.in. lokale gastronomiczne oraz siłownia.

Z pytaniem o przyczyny odmowy zgody na modernizację oraz zagospodarowanie sąsiedniego terenu zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Czekamy na odpowiedź.

Inteligenta gablota ma wiele różnych funkcji. To szansa dla osób z różnymi formami niepełnosprawności na lepszy kontakt ze sztuką prezentowaną w muzeach

Nowy Sącz. Inteligentna gablota ma szansę podbić nie tylko p...

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska