FLESZ - Czwarta fala – czy i gdzie uderzy?

Pierwotnie planowano, aby na 28. edycji Święta Dzieci Gór pojawiły się zespoły m.in. z Indii i Nigerii, ale plany MCK Sokół przekrzyżowała pandemia koronawirusa. To przez nią nie zdecydowano się zorganizować imprezy w 2020 roku.
- W tym roku to wydarzenie będzie inne niż poprzednie 27 edycji, a to wszystko ze względu na ograniczenia pandemiczne. Musieliśmy się przede wszystkim zdecydować na odbywanie się Święta Dzieci Gór w formule hybrydowej. Tak, że polskie zespoły zobaczymy na żywo i podczas transmisji, zaś zagraniczne tylko zdalnie
– tłumaczy Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
W tym roku Święto Dzieci Gór nie rozpocznie się od tradycyjnej mszy św. na dziedzińcu sądeckiej bazyliki św. Małgorzaty, ani nie zobaczymy barwnej parady uczestników, jaka co roku zmierzała ul. Lwowską w stronę Rynku. Na koncert inauguracyjny 28. ŚDG organizatorzy zapraszają zaś w niedzielę 18 lipca do nowego miejsca, które odtąd będzie scenerią festiwalowych prezentacji. To amfiteatr w malowniczym sądeckim Parku Strzeleckim. Program koncertu będzie obfitował w atrakcje: egzotyka z ekranu i polski folklor dziecięcy w pigułce na żywo. Kolejne dni festiwalu będą się toczyć w formie hybrydowej, za to z atrakcjami na miejscu.
- Przygotowujemy całą paletę propozycji warsztatowych, podczas których będzie można w niebanalny sposób poznać bliżej kultury krajów i regionów reprezentowanych na tegorocznym festiwalu
– dodaje Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora MCK Sokół.
Warsztaty dla sądeczan będą odbywać się od poniedziałku do piątku od godz. 15 do 18.30. można zapisywać się na nie na stronie festiwalowej (swietodziecigor.pl). Co ciekawego czeka dzieci?
- To projektowanie ogrodów w słoiku, malowanie zapachami Afryki, tworzenie wiatraczków i wiele innych atrakcji
– wymienia Gąsienica.
Po warsztatach wakacyjne wieczory od 19 do 23 lipca umilą koncerty online, prezentujące programy festiwalowych trójek – dwóch zespołów polskich i jednego zagranicznego gościa. Będą one wyświetlane na specjalnym telebimie w Parku Strzeleckim.
W tym roku organizatorzy ruszają też z festiwalem w Małopolskę. Do m.in. Łącka, Muszyny, Szczawnicy, Bukowiny Tatrzańskiej, Gorlic czy Grybowa zawita mobilna estrada multimedialna, która umożliwi oglądanie nagrań najciekawszych tegorocznych programów.
Ciekawie zapowiada się koncert finałowy. 24 lipca o godz. 19 w Parku Strzeleckim wystąpią Trebunie-Tutki, Joszko Broda wraz z Dziećmi z Brodą, Piątkowaki i Jutrzenka. Oprócz nich przez cały tydzień w formule online bohaterami dni narodowych będą polskie zespoły ze Stronia, Ełku, Jurgowa, Wodzisławia Śląskiego, Małej Istebnej, Tomaszowa Lubelskiego, Lipnicy, Grojca i Tuchlina. W podobnej formule zobaczymy również egzotyczne zespoły z Indii, Rumuni, Macedonii, Litwy i Nigerii. Festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna (na płycie sądeckiego rynku) „Mali Pasterze Tradycji” autorstwa Piotra Droździka.
- Wsie pod Nowym Sączem w kamerach Google Street View. Zobacz, co zarejestrowały
- Sądecka giełda cieszy się ogromną popularnością. W niedziele odwiedzają ją tłumy
- TOP 10 sądeckich szkół średnich według opinii w Google
- TOP 10 zamków i dworów maksimum w godzinę jazdy od Nowego Sącza
- Sądecka projektantka mody Zuzanna Żytkowicz podbija Instagram
- Najwyższe wygrane w LOTTO. Sądeczanie zgarnęli za szóstkę nawet kilkanaście milionów