Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Studenci projektują miasto [WIZUALIZACJE]

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Projekty przygotowali Florian Helbig, Diego Jesús García López i Rocío Gómez Gómez (na zdjęciu), Jean Hafner i Nerea Febré Diciena
Projekty przygotowali Florian Helbig, Diego Jesús García López i Rocío Gómez Gómez (na zdjęciu), Jean Hafner i Nerea Febré Diciena Arch. Diego Jesús García López
Grupa Erasmusa przedstawiła swoje pomysły m.in. na wieżę widokową i most nad Kamienicą. Władze Nowego Sącza chcą wykorzystać te wizje, żeby zmienić wizerunek zaniedbanych przestrzeni

Konstrukcja w formie balonu czy drewniana wieża, z których można oglądać widoki z Winnej Góry, oraz wiszący most miłości w kształcie kobiety nad Kamienicą - to tylko niektóre z propozycji, jakie przedstawili miastu zagraniczni studenci Politechniki Krakowskiej. Projekty powstały w ramach współpracy władz Nowego Sącza z uczelnią.

Nie widzieli miasta

Studenci, którzy przyjechali do Polski na wymianę z programu Erasmus, mieli za zadanie przygotować koncepcje zagospodarowania przestrzeni wyznaczonych przez Wydział Architektury Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

- Zleciliśmy im przygotowanie projektów mniejszych zadań, do których realizacji się przymierzamy - wyjaśnia Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury UM w Nowym Sączu. Przyszli architekci z Niemiec, Francji, Turcji i Hiszpanii mieli przedstawić swoje wizje punktu widokowego na szczycie Winnej Góry, wiszącego mostu nad Kamienicą i zagospodarowania trzech podwórek przy ul. Kazimierza Wielkiego. Wszystkie projekty powstawały na podstawie map i planów miasta.

- Studenci nie widzieli wcześniej Nowego Sącza. I dobrze, bo nie byli skażeni przestrzenią. Dzięki temu wnieśli świeże spojrzenie - mówi dr Krystyna Paprzyca z Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej.

Most miłości z siatkami

Do Nowego Sącza zagraniczni studenci przyjechali już z gotowymi pomysłami. Zderzenie z rzeczywistością ich zaskoczyło.

- Kiedy zobaczyliśmy most, zareagowaliśmy śmiechem, bo nie tak sobie wyobrażaliśmy most miłości. Myślę jednak, że moja wizja z siatkami, na których można wypoczywać, ma sens - twierdzi Diego Jesús García López, student z Hiszpanii. Jego koncepcja inspirowana jest podobną konstrukcją, jaką planowano w jego rodzinnym mieście Alicante.

Z powagą już studenci zwiedzali starówkę, która ich urzekła. Przy ul. Kazimierza Wielkiego widzieliby na przykład fontanny i iluminacje świetlne wychodzące z chodników.

- Niektóre z propozycji wydają się dość ciekawe, niektóre zrobione są z rozmachem. Jeszcze nie wiem, jakie i czy w ogóle mają szansę na realizację, ale na pewno są brane pod uwagę - podkreśla dyrektor Trzupek.

Zagraniczni studenci, po obejrzeniu projektowanych przestrzeni, mają teraz czas na dopracowanie swoich koncepcji. Ich polscy rówieśnicy natomiast przygotowują w ramach prac dyplomowych koncepcje zagospodarowania innych, większych przestrzeni w Nowym Sączu, wskazanych przez Wydział Architektury UM. To m.in. teren przy ruinach zamku, jak również parking przy synagodze, gdzie planowany jest budynek usługowy. Studenci mają także zaprojektować przestrzeń pod osiedle przy ul. 29 Listopada.

- Liczymy również na pomysły przyszłych architektów, jak zagospodarować „Starą Sandecję” - dodaje dyrektor Trzupek.

Pierwsze prace zostaną zaprezentowane jeszcze w grudniu.

Umowa z uzdrowiskiem

- Widzę, że współpraca uczelni z miastami rozwija się w bardzo ciekawym kierunku, a po wizycie studentów zagranicznych w Nowym Sączu dostrzegam dodatkowe korzyści z niej płynące - mówi dr Krystyna Paprzyca. Jej zdaniem to doskonała promocja turystyczna stolicy Sądecczyzny.

Korzyści dostrzega również Krynica-Zdrój, która, jak informuje burmistrz Dariusz Reśko, podpisała właśnie podobną umowę z Politechniką Krakowską. - Nasza gmina dysponuje terenami, które można zagospodarować pod konkretne inwestycje. Mając propozycje przygotowane przez studentów, co by tam mogło powstać, łatwiej rozmawiać z inwestorami - dodaje Reśko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska