https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: szklane miasteczko wciąż stoi bez życia

Wojciech Chmura
Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu czeka na wykonawcę, który dokończy roboty
Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu czeka na wykonawcę, który dokończy roboty Wojciech Chmura
Termin oddania do użytku Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu opóźnia się już blisko pół roku. Na razie nikt nie jest w stanie podać konkretnego terminu otwarcia.

Prezes zarządu Miasteczka Małgorzata Szostkiewicz, która jesienią 2012 r. zastąpiła na tym stanowisku Krzysztofa Wnęka, pytana o powody takiej sytuacji odpowiada: - Planowane na jesień otwarcie wynikało z terminu zakończenia budowy. Nie mogliśmy przewidzieć upadłości generalnego wykonawcy i, co się z tym wiąże, przerwania prac budowlanych.

Upadłość katowickiego przedsiębiorstwa Budus SA zaskoczyła inwestora. Najpierw wniosek dotyczył upadłości układowej, lecz tuż przed końcem października z firmy do katowickiego sądu wpłynął kolejny wniosek, tym razem o upadłość obejmującą likwidację majątku. Stało się jasne, że Budus sądeckiego Miasteczka Multimedialnego już nie dokończy.

- Obecnie trwa procedura wyłonienia kolejnego generalnego wykonawcy, który mógłby dokończyć budowę - poinformowała "Gazetę Krakowską" Małgorzata Szostkiewicz.

Dotychczas, jak twierdzi, podpisano umowy z najemcami na połowę powierzchni użytkowej w obiekcie przy trasie wylotowej z Nowego Sącza na Kraków. Wykonano 90 proc. robót. Pozostały prace instalacyjne i wykończeniowe.

Miasteczko Multimedialne, czyli Park Technologiczny MMC Brainville, dysponuje około 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znaczną część budowli ma zająć "biznes park", czyli biura firm z szeroko pojętej branży informatycznej. Osobnym działem mają być laboratoria wirtualnej rzeczywistości, czyli pomieszczenia, w których można przenieść się w trójwymiarowy świat, wygenerowany przez komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Cały Park Technologiczny MMC Brainville ma bazować na bardzo wydajnych komputerach jako narzędziach badawczych, tworzących między innymi zaawansowane animacje i hologramy trójwymiarowe, na które jest dziś ogromne zapotrzebowanie różnych branż w kraju i na świecie.

Przedstawiciele Miasteczka zaprzeczają, aby opóźnienie w oddaniu do użytku inwestycji wynikało z chęci uniknięcia płacenia podatku.

- Park Technologiczny uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza jest zwolniony z podatków na dziesięć lat - rozwiewa wątpliwości Magdalena Januszek--Gródek, dyrektor wydziału przedsiębiorczości w miejskim magistracie.
Szybkim zakończeniem inwestycji jest zainteresowana nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu-NLU, największy udziałowiec MMC Brainville.

Patrzę na to z niepokojem

Krzysztof Pawłowski, honorowy prezydent WSB-NLU, pomysłodawca MM.
- Pomysł tego wyjątkowego w skali Sącza i Małopolski przedsięwzięcia powstał w 2006 roku. W lutym następnego roku mieliśmy decyzję rządową dotyczącą środków. Potem, niestety, trzeba było czekać parę lat ze względu na biurokrację, zanim spłynęło prawie 95 mln zł i można było budować. Z niepokojem i troską patrzę na opóźnienie w otwarciu Miasteczka. Nie jesteśmy winni, że upadł główny wykonawca inwestycji. Liczę, że zrozumieją to firmy, z którymi już zostały podpisane umowy.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
SMOG Z KOMINOW ZE ZYC SIE NIE CHCE......
M
Murzynek Bambo
1) Kto to projektowal ? Autor! Aaaaauuutor!!!
2) Kto bedzie placil za chlodzenie akwarium w lecie?
3) kto bedzie placil za ogrzewanie akwarium w zimie?
4) kto pokryje koszty jw. przy braku Złotych Rybek?
k
kid
Może być i tak, że przerobią to na galerię handlową. Kasę zgarną a podatku nie zapłacą przez 10 lat.
c
coto
upadlosc to sposob poradzenia sobie z zobowiazaniami. UE nie odzyska tych pieniedzy ani od MMC ani WSB. Sam budynek nie jest wart 95 mln.
lepszynowysacz.wordpress.com
m
martinoff salon24.pl
Jak Budus ogłosił likwidację to Wnek nawet wtedy przekonywał że inwestycja nie jest zagrożona;-)
Nie jest prawdą że nie da się przewidzieć upadku głównego wykonawcy. Powstawanie i upadki firm to normalna praktyka na wolnym rynku. Trzeba tylko odpowiednio umowę podpisać i zabezpieczyć się już na etapie powstawania siwz. Gdyby upadku firm nie można było przewidzieć to wtedy można by było dokończyć budowę bez przetargu tylko zamówienie w wolnej ręki przeprowadzić. A skoro zorganizowali przetarg to znaczy że okoliczność upadku głównego wykonawcy nie była czymś wyjątkowym czego nie dało sie przewidzieć.
Nie wiem czemu przedstawiciele mmc dalej brna w kłamstwa.
??????????????????????????
i stac będzie ...cos tu mi pachnie ???
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska