- Taki projekt złożyliśmy 19 października 2015 roku. Zbliżały się dziewięćdziesiąte piąte urodziny pani Gizowej i tak chcieliśmy ją uhonorować. Otrzymaliśmy odpowiedź, że rada miasta jest w trakcie zmieniania regulaminu. Po prostu nie było wtedy dobrej woli prezydenta miasta, aby takie odznaczenie przyznać - mówi Leszek Zakrzewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Nowy Sącz i pomysłodawca projektu.
Od tego czasu wiele innych osób zostało uhonorowanych Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowy Sącz”. Skąd więc ta zwłoka? - Na wstrzymaniu nie zaważyły argumenty personalne, a formalne. Już wtedy rozmawialiśmy z Patrykiem Wichrem, przewodniczącym komisji statutowo-prawnej, że należy doprecyzować regulamin w tym względzie - zaznacza Bożena Jawor, wówczas przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.
Janusz Kwiatkowski, nowy przewodniczący rady, projekt umieścił w programie nadchodzącej sesji. W uzasadnieniu czytamy, że Maria Giza-Podgórska w młodości angażowała się w działalność konspiracyjną (podczas II wojny światowej roznosiła komunikaty z nasłuchu tajnych radiostacji i prasę podziemną). Była łączniczką Armii Krajowej w rejonie Gorlic (ps. „Maja”) i dostarczała meldunki. Rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwała ze względu na sytuację materialną rodziny. W latach 1945-1950 pracowała m.in. w PSS Społem i Rejonie Dróg Publicznych w Nowym Sączu, gdzie była współzałożycielką NSZZ „Solidarność”. Po przejściu na emeryturę zajęła się działalnością edukacyjną, literacką i pamiętnikarską. W 1993 r. opublikowała pierwszą biografię swojego ojca, gen. Józefa Gizy pt. „Z Sącza rodem”.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie: Tramwaje
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska