https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: zabytkowe pomniki ocalono w ostatniej chwili

Stanisław Śmierciak
Pomniki na grobach Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego i Anny Komarowej na cmentarzu przy ul. Rejtana
Pomniki na grobach Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego i Anny Komarowej na cmentarzu przy ul. Rejtana Stanisław Śmierciak
Kolejnych dziesięć zabytkowych nagrobków na trzech sądeckich cmentarzach uratowano dzięki kweście prowadzonej rok temu w dniu Wszystkich Świętych. Odbioru odrestaurowanych mogił dokonał wojewódzki konserwator zabytków.

- Kwesty pozwalające zebrać pieniądze na renowację cennych niszczejących mogił na sądeckich nekropoliach organizowane są od kilkunastu lat - tłumaczy Anna Totoń ze Związku Sądeczan. - W tym roku będzie już szesnasta. Szczodrobliwość mieszkańcow pozwala uratować nie tylko cenne zabytki, ale nierzadko i pamięć o wspaniałych ludziach wpisanych w dzieje miasta.

Zbiórki na cmentarzach zainicjował Związek Sądeczan. W akcję włączyły się również Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Stowarzyszenie Civitas Christina, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Prac renowacyjnych podjął się sądecki artysta plastyk Józef Stec, którego firma przez lata ocaliła wiele zabytków nie tylko na Sądecczyźnie. - Za środki zebrane podczas kwesty w roku minionym zabiegom konserwatorskim poddano dziesięć mogił - mówi Marian Kulig ze Związku Sądeczan.

Na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana są to groby: Józefa Kawczaka, Jana Scheuera, Tadeusza, Władysława oraz Józefa Huetów, Franciszka i Stefana Osińskich, Bronisławy Klamutówny, Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego, Adama Fijałkowskiiego i Anny Komarowej. Na Cmentarzu Komunalnym w Gołąbkowicach jest to grób Andrzeja Sorysa, a na Cmentarzu Parafialnym w dzielnicy Helena grób rodziny Szyrajów.

Według Józefa Steca najtrudniejszym zadaniem była renowacja znajdujących się obok siebie pomników na grobach Tadeusza Wnuczka- Łobaczewskiego i Anny Komarowej. Ich wygląd nie wskazywał jak bardzo uszkodzony jest kamień, z którego zostały wykonane. Przy próbie renowacji budulec rozsypywał się w rękach. - To był już ostatni moment na ocalenie zabytków - ocenia Józef Stec.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska