Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: zabytkowe pomniki ocalono w ostatniej chwili

Stanisław Śmierciak
Pomniki na grobach Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego i Anny Komarowej na cmentarzu przy ul. Rejtana
Pomniki na grobach Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego i Anny Komarowej na cmentarzu przy ul. Rejtana Stanisław Śmierciak
Kolejnych dziesięć zabytkowych nagrobków na trzech sądeckich cmentarzach uratowano dzięki kweście prowadzonej rok temu w dniu Wszystkich Świętych. Odbioru odrestaurowanych mogił dokonał wojewódzki konserwator zabytków.

- Kwesty pozwalające zebrać pieniądze na renowację cennych niszczejących mogił na sądeckich nekropoliach organizowane są od kilkunastu lat - tłumaczy Anna Totoń ze Związku Sądeczan. - W tym roku będzie już szesnasta. Szczodrobliwość mieszkańcow pozwala uratować nie tylko cenne zabytki, ale nierzadko i pamięć o wspaniałych ludziach wpisanych w dzieje miasta.

Zbiórki na cmentarzach zainicjował Związek Sądeczan. W akcję włączyły się również Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Stowarzyszenie Civitas Christina, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Prac renowacyjnych podjął się sądecki artysta plastyk Józef Stec, którego firma przez lata ocaliła wiele zabytków nie tylko na Sądecczyźnie. - Za środki zebrane podczas kwesty w roku minionym zabiegom konserwatorskim poddano dziesięć mogił - mówi Marian Kulig ze Związku Sądeczan.

Na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana są to groby: Józefa Kawczaka, Jana Scheuera, Tadeusza, Władysława oraz Józefa Huetów, Franciszka i Stefana Osińskich, Bronisławy Klamutówny, Tadeusza Wnuczka-Łobaczewskiego, Adama Fijałkowskiiego i Anny Komarowej. Na Cmentarzu Komunalnym w Gołąbkowicach jest to grób Andrzeja Sorysa, a na Cmentarzu Parafialnym w dzielnicy Helena grób rodziny Szyrajów.

Według Józefa Steca najtrudniejszym zadaniem była renowacja znajdujących się obok siebie pomników na grobach Tadeusza Wnuczka- Łobaczewskiego i Anny Komarowej. Ich wygląd nie wskazywał jak bardzo uszkodzony jest kamień, z którego zostały wykonane. Przy próbie renowacji budulec rozsypywał się w rękach. - To był już ostatni moment na ocalenie zabytków - ocenia Józef Stec.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska