Nowy Sącz. Zapadł wyrok dla kierowcy ze Świdnika. W wypadku zginęły trzy osoby

Janusz BobrekZaktualizowano 
11 lat więzienia dla 21-letniego Rafała R., który śmiertelnie potrącił trzyosobową rodzinę i nie udzielił jej pomocy Damian Radziak
21-letni Rafał R., który ze skutkiem śmiertelnym potrącił małżeństwo z 10-letnim dzieckiem w Świdniku (gm. Łososina Dolna), został skazany na 11 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ma również zapłacić 60 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny ofiar.

W Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu zapadł dziś (17 lipca) wyrok w sprawie śmiertelnego potrącenia w Świdniku. Jego treść była jawna, ale uzasadnienie, podobnie jak cały proces, już nie.

- Rafał R. 20 stycznia 2018 roku nie dostosował prędkości i techniki jazdy do panujących warunków drogowych i umyślnie naruszył przepisy w ruchu lądowym. W wyniku tego stracił panowanie nad pojazdem i potrącił trzy osoby poruszające się po chodniku - zaznaczył w treści wyroku sędzia Sebastian Jagoda.

Rodzina Wałęsów: 36-letni Daniel i jego żona rówieśniczka Roksana oraz ich 10-letni syn Oskar, wracali z imprezy, którą w swoim domu w Świdniku zorganizował właśnie 21-letni Rafał R. Szli na przystanek autobusowy, skąd odjeżdżał autobus do Nowego Sącza. Do domu nie dojechali. Potrącona kobieta doznała poważnego urazu czaszki, a wskutek uderzenia auto ucięło jej nogę na wysokości uda i wykrwawiła się. Jej mąż doznał urazu czaszki, miednicy, płuc i złamań kończyn, podobnie syn. Skrócony raport z ich sekcji jest pełen drastycznych obrażeń. Rafał R. nie udzielił poszkodowanym pomocy i zbiegł z miejsca wypadku. Jego 17-letni brat Piotr R. następnego dnia złożył fałszywe zeznania, za co w konsekwencji otrzymał karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Sprawca wypadku otrzymał karę łączną 11 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ma również zapłacić 60 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny ofiar. Na poczet wyroku został mu zaliczony półtoraroczny pobyt w areszcie. Wyrok jest nieprawomocny. Anna Kojs, asesor Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, nie podjęła jeszcze decyzji o apelacji od wyroku.

- Najpierw będziemy wnioskować o pisemne sporządzenie motywów tego orzeczenia. Potem podejmiemy decyzję w sprawie możliwej apelacji – zaznacza. Maksymalny wyrok, jaki groził oskarżonemu, to 15 lat więzienia. Z racji utajnienia procesu, nie wiadomo czy Rafał R. przyznał się do winy i chciał dobrowolnie poddać karze. Z nieoficjalnych informacji wynika, że tak.

- Mimo okoliczności całego zdarzenia wyrok dla pana Rafała jest zbyt surowy, ale ostateczne decyzje zostaną podjęte po konsultacji z klientem - komentuje obrońca Sławomir Lewicki.

Zobacz także:

Agresja, krzyki i wyprzedzanie na trzeciego. Tacy są polscy kierowcy

WIDEO: Samochody używane. Wiemy, na które marki trzeba najbardziej uważać. Sprawdź

Źródło: TVN Turbo/xnews

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
evka
2019-07-17T13:15:33 02:00, Cynik:

Niewyobrażalna tragedia tej rodziny i śmiesznie niski wyrok jak na jej ogrom.

W USA za usiłowanie zabójstwa, bo w/g sądu to był czyn umyślny, jest czapa !!!. Powinien za to zabójstwo dostać dożywocie !!!. Zabić 3 osoby !!!!!!!!! Takiemu pacanowi tylko taczkę dać do jazdy !!!!!!!!!!!!!!

G
Gość
2019-07-17T15:19:12 02:00, Kierowca:

Posiadacze pojazdów z tablicami zaczynającymi się na KBC, KBR, KNS, czy KN powinni mieć obowiązkowe badania psychologiczne co roku. A jeśli ktoś ma na aucie dodatkowo naklejkę z zielonymi widłami do gnoju (czasem z dodatkowym napisem „monster drink”), to dodatkowo badania psychiatryczne.

ty pewnie jestes KGR

K
Ktoś ...
2019-07-18T20:57:46 02:00, Marcin:

Ofiarami był mój kolega, żona i ich synek z mojej miejscowości... Tragedia

Wierzę Tobie ! Nie zapominaj że inni też przeżyli tragedie ! I ciężko im pogodzić się że sprawca był wieżieniu i jest na wolności .I nie zrobił to przypadkowo jadąc autem jak … i co zrobił .a tu wszystko było zaplanowane i nadal planuje .RODO trzyma mnie by pokazać kim jest ta osoba . Przebiegły i pełny planów . I ty kupisz od niego perfumy ? Dasz mu dane i resztę tu jego słupy i ci co są w tym nakręcają interes i robią darmową reklamę mu ?

M
Marcin

Ofiarami był mój kolega, żona i ich synek z mojej miejscowości... Tragedia

P
PKPInterCity

Wyrok zbyt niski. Liczymy na ruch Prokuratora.

G
Gość
2019-07-17T14:27:02 02:00, Gość:

Wyrok jest za niski. Chyba, że nie zależy nam na poprawie sytuacji na polskich drogach.

2019-07-17T15:23:39 02:00, Gość:

jak za niski? wyobraź sobie mieć 21 lat i wyjść z więzienia mając 32. najlepsza dekada życia i tak psu w dupe, życie w strzępach, jeszcze 60 tysięcy długu na dzień dobry. szkody wyrządził straszne, ale jednak nieumyślnie i kara jest adekwatna. ja bym się po tym wyroku powiesił pewnie.

2019-07-17T16:25:48 02:00, Qwerty:

Jak ci tak debil bo tak trzeba nazwać zabije rodzicow i siostre/brata to też będziesz szczekał że za dużo?

2019-07-17T16:59:35 02:00, Hutas:

Przede wszystkim mówił a nie szczekał . Szczeka to taki polski katol jak ty !!!

jak młody zabija troje ludzi to powinien za to odpokutować

G
Gość

za każdą zmarłą osobę [ofierę ]powinien dostać po 12 lat bewzględnego więzienia

M
Milena
2019-07-17T15:33:00 02:00, Adas:

Kara mu się należała ale czy adektawna do wyroków w naszym kraju?Jak gangi krakowskie za ugodzenie nożem ze skutkiem smiertelnym innej osoby dostają zawiasy!

masz rację gangsterzy wychodzą na wolność i to szybko i szybka współpraca oraz zostaje gotówka z narkotyków ,handlu ludżmi ,haracze ,prostytucja , a potem taki wychodzi na wolność i kupuje sobie apartament na ul chmieleniec w Krakowie i tu udaje biznesmena i oferty perfum dzisiaj dał promocja -cwe* któremu pekło i lody lubiał teraz angażuje się na fb i nawet dziewczyna bo znalazł bo co ona zrobi dla kasy jego by to zdobyć i nieruchomości ? Do swojego miejsca poprzedniego skąd pochodzi nie wróci bo by go rozpoznano ,nawet był na Ruszczy tu dzięki z.k. ma liceum bo wysłano go do szkoły .a Tu chłopak goły i wesoły popełnił wypadek i zgineły osoby teraz spędzi młodość wieżieniu i nie ma na dobrą brykę za 120 tys zł jak diler i nie ma innych nieruchomości jak diler , bo diler wziął sobie najlepszego adwokata w Polsce i postanowił zwalić winnę na innych by nie otrzymać dożywocia .Tylko że diler też spędził swoją młodość wieżieniu prawie 10 lat 2011 warunkowe zwolnienie lecz i potem do wieżienia i 2015 znowu warunkowe zwolnienie z wieżienia ,teraz garnitur i udaje bogatego 37 latek biznesmena ? Tak to Patryk

H
Hutas
2019-07-17T14:27:02 02:00, Gość:

Wyrok jest za niski. Chyba, że nie zależy nam na poprawie sytuacji na polskich drogach.

2019-07-17T15:23:39 02:00, Gość:

jak za niski? wyobraź sobie mieć 21 lat i wyjść z więzienia mając 32. najlepsza dekada życia i tak psu w dupe, życie w strzępach, jeszcze 60 tysięcy długu na dzień dobry. szkody wyrządził straszne, ale jednak nieumyślnie i kara jest adekwatna. ja bym się po tym wyroku powiesił pewnie.

2019-07-17T16:25:48 02:00, Qwerty:

Jak ci tak debil bo tak trzeba nazwać zabije rodzicow i siostre/brata to też będziesz szczekał że za dużo?

Przede wszystkim mówił a nie szczekał . Szczeka to taki polski katol jak ty !!!

Q
Qwerty
2019-07-17T14:27:02 02:00, Gość:

Wyrok jest za niski. Chyba, że nie zależy nam na poprawie sytuacji na polskich drogach.

2019-07-17T15:23:39 02:00, Gość:

jak za niski? wyobraź sobie mieć 21 lat i wyjść z więzienia mając 32. najlepsza dekada życia i tak psu w dupe, życie w strzępach, jeszcze 60 tysięcy długu na dzień dobry. szkody wyrządził straszne, ale jednak nieumyślnie i kara jest adekwatna. ja bym się po tym wyroku powiesił pewnie.

Jak ci tak debil bo tak trzeba nazwać zabije rodzicow i siostre/brata to też będziesz szczekał że za dużo?

Q
Qwerty

Dlaczego śmierć jednego człowieka została wyceniona na 20 tys? Przecież to śmiech na sali.

A
Adas

Kara mu się należała ale czy adektawna do wyroków w naszym kraju?Jak gangi krakowskie za ugodzenie nożem ze skutkiem smiertelnym innej osoby dostają zawiasy!

G
Gość

60 tys zadouscuczynienia? Chyba żart!

G
Gość
2019-07-17T14:27:02 02:00, Gość:

Wyrok jest za niski. Chyba, że nie zależy nam na poprawie sytuacji na polskich drogach.

jak za niski? wyobraź sobie mieć 21 lat i wyjść z więzienia mając 32. najlepsza dekada życia i tak psu w dupe, życie w strzępach, jeszcze 60 tysięcy długu na dzień dobry. szkody wyrządził straszne, ale jednak nieumyślnie i kara jest adekwatna. ja bym się po tym wyroku powiesił pewnie.

K
Kierowca

Posiadacze pojazdów z tablicami zaczynającymi się na KBC, KBR, KNS, czy KN powinni mieć obowiązkowe badania psychologiczne co roku. A jeśli ktoś ma na aucie dodatkowo naklejkę z zielonymi widłami do gnoju (czasem z dodatkowym napisem „monster drink”), to dodatkowo badania psychiatryczne.

Dodaj ogłoszenie