https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz/Sądecczyzna. Gminy nie otrzymały tyle węgla, o ile wnioskowały, ale nie ma dramatu. Sprzyja pogoda

Tatiana Biela
Cena gwarantowana w ustawie pozwala gminom nabyć węgiel od przedsiębiorców w cenie nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę
Cena gwarantowana w ustawie pozwala gminom nabyć węgiel od przedsiębiorców w cenie nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę Paweł Dubiel
Wraz z końcem 2022 roku samorządy zakończyły I turę dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie wśród mieszkańców. Choć sądeckie gminy w większości otrzymały mniej paliwa niż zamawiały, skargi wśród mieszkańców na braki w dostawach zdarzały się jedynie sporadycznie. Wyjątkiem jest Nowy Sącz, w którym około 700 mieszkańców nie otrzymało zamówionego węgla.

Jedną z nielicznych gmin, która otrzymała dokładnie tyle węgla, o ile się starała, jest Krynica - Zdrój. Jak wyjaśnia Piotr Ryba, burmistrz uzdrowiska, krynicki samorząd wnioskował o 400 ton i taki też przydział otrzymał.

- To niewielka liczba w porównaniu z innymi gminami, ale trzeba pamiętać, że Krynica - Zdrój ma wysoki poziom gazyfikacji. - mówi.

W Krynicy wszyscy zainteresowani mieli szansę na pozyskanie taniego węgla, natomiast sąsiednia Muszyna musiała zmniejszyć liczbę przydziałowego węgla z 1,5 tony na 820 kg.

Samorządy wnioskowały o więcej, a Polska Grupa Górnicza dała mniej

- Wnioskowaliśmy o 675 ton a dostaliśmy 387. Zmniejszyliśmy wysokość przydziału na poszczególne gospodarstwa domowe, żeby równo rozdzielić paliwo pomiędzy mieszkańcami i nikt został poszkodowany - wylicza burmistrz Jan Golba.

Decyzja ta okazała się słuszna, bo w Muszynie większych skarg na przydział węgla nie było. Podobnie zresztą jak w gminie Chełmiec, która także nie otrzymała tyle węgla, o ile wnioskowała.

- Nasze potrzeby wyliczyliśmy początkowo na 1000 ton, potem ta liczba zwiększyła się do 2200 ton. Natomiast otrzymaliśmy niespełna połowę zamówienia - informuje wójt Bernard Stawiarski.

- Na szczęście zima jest łagodna, dlatego pomimo dużej dysproporcji pomiędzy naszymi wyliczeniami a węglem który dotarł do gminy, nie było wielu skarg od mieszkańców - dodaje.

Zindywidualizowane podejście do przydziału węgla zastosowała gmina Stary Sącz. Wnioskowała ona o 1700 ton ale otrzymała 837. Zdarzały się pojedyncze przypadki skarg ze strony mieszkańców, zaś każda z nich była traktowana indywidualnie.

- Staraliśmy się pójść na rękę osobom w trudnej sytuacji finansowej i energetycznej - wyjaśnia Daniel Śmierciak, sekretarz gminy Stary Sącz.

Najgorzej w stolicy regionu

Nowy Sącz wnioskował w Polskiej Grupie Górniczej o 1200 ton węgla. Miasto otrzymało ostatecznie około 700 ton węgla w związku z czym około 700 mieszkańców nie uzyskało paliwa po preferencyjnych cenach.

- W drugim naborze PGG zaoferowało miastu około 1100 ton węgla - zaznacza Jakub Pędzich z Biura Prasowego UM Nowy Sącz.

Ruszyła druga tura dystrybucji węgla przez samorządy

Od nowego roku rozpoczęła się druga tura sprzedaży taniego węgla przez samorządy. Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych tani węgiel sprzedawany jest w dwóch transzach – do 31 grudnia i od 1 stycznia.

Łącznie można zakupić do 3 ton opału na 1 gospodarstwo domowe (maksymalnie po 1,5 tony w każdym okresie, z tym że niezakupiony węgiel przechodzi na drugi okres).

Tak ma wyglądać modelowe schronisko na górze Łopień w gminie Tymbark. Chcą by powstało w połowie roku

Miliony na górskie inwestycje. Jeszcze w tym roku powstanie ...

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska