Nowy ZUS 2020 od dochodu - Mały ZUS Plus. Zobacz, co zmiany oznaczają w praktyce

Karina Czernik
Kto będzie mógł skorzystać z Małego ZUS-u Plus?
Kto będzie mógł skorzystać z Małego ZUS-u Plus? Pixabay
Nowy ZUS 2020. Korzystający w styczniu z Małego ZUS-u na starych zasadach, od 1 lutego 2020 r. będą mogli opłacać składki zgodnie z zasadami Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie. – W związku z tym, że nasza propozycja istotnie ulży najdrobniejszym przedsiębiorcom, spodziewamy się wzrostu przeżywalności najmniejszych firm, dla których moment przechodzenia na pełną składkę był dotychczas krytyczny - wskazuje wiceminister resortu rozwoju Marek Niedużak. Co zmiany szykowane przez Ministerstwo Rozwoju oznaczają w praktyce dla przedsiębiorców?

ZUS dla przedsiębiorców: jakie zmiany? Pakiet dla Przedsiębiorców

 • 500 dla firm - mały ZUS dla małych przedsiębiorców. Jeżeli miesięczny dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys., przedsiębiorca zapłaci niższe składki do ZUS, średnio o 500 zł miesięcznie. Z propozycji ma skorzystać ponad 270 tys. przedsiębiorstw w Polsce.
 • 9-procentowy CIT do 2 mln euro przychodów. Obniżona w 2019 r. z 15 do 9 proc. stawka CIT obejmie większą liczbę firm. Limit przychodów uprawniających do tego obniżenia zostanie bowiem podniesiony z 1,2 mln euro do 2 mln euro.
 • Prosty PIT – ryczałt do 2 mln euro. Czterokrotnie zostanie podniesiony limit przychodów, do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT. Granica zostanie podniesiona z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów. W przyszłości próg zastosowania ryczałtu ma wzrosnąć do 2 mln euro.

Nowy ZUS 2020. Zmiany dla przedsiębiorców w 2020

 • NIP na paragonie fiskalnym - zakłada wprowadzenie obowiązku umieszczania NIP na paragonie.
 • 17% PIT, czyli nowy próg podatkowy - chodzi o obniżenie stawki podatku PIT, czyli wprowadzenie nowego progu podatkowego w wysokości 17% - do kwoty 42 764 zł włącznie. Ma to nastąpić już od 1 stycznia 2020 r. Drugi próg podatkowy wynosiłby wówczas 18% - ponad 42 764 zł do 85 528 zł włącznie, a trzeci - 32% dla kwoty ponad 85 528 zł.
 • Nowy JPK_VAT - zmianie ulegnie ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że podatnicy VAT będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT.
 • Ulga na złe długi - na początku 2019 roku uległ zmianie termin, dający możliwość wnioskowania o ulgę na złe długi. Termin ten obecnie wynosi 90 dni (wcześniej było to 150 dni).
 • Indywidualny rachunek podatkowy - na początku 2020 roku każdemu podatnikowi oraz płatnikowi ma zostać udostępniony indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą tego nowego rachunku będzie można dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.
 • Matryca stawek VAT - nowa matryca stawek VAT to bardzo mocno oczekiwana zmiana, nie tylko przez podatników, ale również przez księgowych, doradców podatkowych, wszystkie osób, które zajmują się przedsiębiorczością.
 • Zerowy PIT dla młodych

Mały ZUS i Mały ZUS Plus. Kto może się obiegać o obniżenie składek?

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje tzw. Mały ZUS. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od początku obowiązywania ustawy chęć skorzystania z nowej ulgi zgłosiło ponad 186 tys. osób. Mały ZUS Plus obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a także poszerzy grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki.

Jeśli przedsiębiorca zaczyna działalność i jego miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (obecnie 1125 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeśli zacznie mu się powodzić lepiej, musi założyć firmę, ale może skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli przez pół roku od rejestracji przedsiębiorstwa będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Później, przez kolejne dwa lata, ten sam przedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z preferencyjnej składki, która w 2020 roku wyniesie 780 zł. Po tym czasie będzie mógł korzystać z udogodnień Małego ZUS-u Plus (jeśli spełni kryteria przewidziane ustawą).

Warunki korzystania z Małego ZUS-u Plus:

 • spełnienie kryterium przychodowego, tj. nieprzekroczenie rocznego przychodu w wysokości 120 tys. zł,
 • trzeba będzie również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni,
 • obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT,
 • oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków.
 • obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.
 • z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.
 • co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji, a w kolejnych latach do końca stycznia.
 • nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne: najpierw „ulga na start”, potem 24 miesiące preferencyjnych składek, a następnie Mały ZUS Plus.

Ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. zł zostanie bez zmian – będą rozliczali składki jak dotąd.

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
obywatelka

Mały ZUS w pisowskiej praktyce wygląda tak : moja sąsiadka prowadzi niedużą firmę, ale na "mały zus" się nie załapała - za to dostała podwyżkę "dużego" o 100 zł (z 1000 na 1100 zł). O tym w TVP Narodowej i Wiadomościach CISZA.

Z tych pieniędzy oszuści pisowscy finansują "mały zus" który i tak mało kto dostanie. Jeszcze z tych podwyżek zostanie im reszta i na tym zarobią. Taka to polityka, a ciemny lud to kupuje.

A
Adolf Hejter

w [wulgaryzm] se wsadźcie ten mały zus złodzieje. dlaczego ktoś kto rozlicza się na kartę podatkową nie może z tego skorzystać? Jedna wielka banda złodziei i oszustów z pis

G
Gość

Tak to jest, jak autor(ka) nie wie, o czym pisze. Zaczyna o składkach w 2020 r. a potem nagle pisze o 2018/2019 r. i podaje jakieś stare, nieaktualne informacje o najniższej krajowej. Przestałem czytać w tym momencie.

Dodaj ogłoszenie