Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 98. rocznicy wyzwolenia Krakowa

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Obchody 98. rocznicy wyzwolenia Krakowa na Rynku Głównym.
Obchody 98. rocznicy wyzwolenia Krakowa na Rynku Głównym. fot. Anna Kaczmarz
W tym roku przypada 98. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. W piątek odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Zorganizowano historyczny spacer po Cmentarzu Rakowickim oraz bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Główne uroczystości wraz z inscenizacją grup rekonstrukcyjnych odbyły się w południe na Rynku Głównym.

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10 na Cmentarzu Rakowickim, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów na grobie kpt. Antoniego Stawarza, twórcy organizacji niepodległościowej, której członkowie rankiem 31 października 1918 roku rozpoczęli przejmowanie władzy w Krakowie. O tej samej porze na Rynku Podgórskim władze miasta, przedstawiciele podgórskich dzielnic oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą legionistom podgórskim poległym za Ojczyznę.

Pół godziny później na Placu na Groblach odbył się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. O tej samej godzinie na Placu Niepodległości w Podgórzu odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterski czyn naszych rodaków pt. „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”.

W samo południe na Rynku Głównym odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, a także uroczysta zmiana warty pod Wieżą Ratuszową, ślubowanie pierwszych klas gimnazjalnych, złożenie kwiatów pod tablicą na Wieży Ratuszowej oraz wręczenie nagród zwycięzcom biegu sztafetowego. O oprawę uroczystości zadbała Kolejowa Orkiestra Dęta. W uroczystościach wzięli udział potomkowie Antoniego Stawarza oraz innych uczestników tych wydarzeń.

Pierwsza wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii, walczącej od 1914 r. przeciwko Belgii, Czarnogórze, Francji, Italii, Rosji, Rumunii, Serbii, Wielkiej Brytanii. Tego dnia Kraków stał się częścią niepodległej Polski. Państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska