Koronawirus to siódmy wirus z tego gatunku
Koronawirus jest wirusem o nazwie SARS-CoV-2. Należy on do rodziny koronawirusów (Coronaviridae). Jest to siódmy znany ludziom gatunek z tej rodziny wirusów, który powoduje zakażenia i choroby przenoszone drogą kropelkową.
Najczęstsze przyczyny zakażenia koronawirusem
Koronawirus, podobnie jak grypa, przenoszony jest drogą kropelkową. Zakażone osoby mogą zarazić innych podczas mówienia, kichania oraz kaszlenia. Dodatkowo zarazić się można dotykając przedmiotu, który miał kontakt ze śliną chorego.
Wirusy znajdujące się także na telefonach, klamkach, przyciskach i innych przedmiotach mogą przetrwać nawet kilka godzin, dlatego tak ważne jest, aby regularnie i prawidłowo myć ręce! Nie należy również zasłaniać ust dłonią, którą później dotykamy przedmiotów.
Objawy koronawirusa mogą pojawić się nawet po 14 dniach
Objawy grypy rozwijają się po około 2 dniach. Z kolei przy zakażeniu koronawirusem okres ten może wynieść nawet 14 dni. Natomiast po wyleczeniu infekcji okres zarażania innych może wynosić od 2 do 4 tygodni. Warto zaznaczyć, że obecnie okres kwarantanny trwa 10 dni.
Najczęściej występujące objawy:
- gorączka
- suchy kaszel
- zmęczenie
Rzadziej występujące objawy:
- ból mięśni
- ból gardła
- biegunka
- zapalenie spojówek
- ból głowy
- utrata smaku lub węchu
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
Poważne objawy:
- trudności w oddychaniu lub duszności
- ból lub ucisk w klatce piersiowej
- utrata mowy lub zdolności ruchowych
Objawy pojawiają się średnio po 5–6 dniach od zakażenia wirusem, mogą jednak wystąpić dopiero po 14 dniach.
W niektórych wypadkach zakażenie koronawirusem może przeobrazić się w poważniejsze choroby, takie jak:
- wstrząs septyczny
- zapalenie płuc
- zespół ostrej niewydolności oddechowej
- posocznica
- duszności lub trudności w oddychaniu
Mogą one pozostawić trwałe ślady w ciele, np. w mózgu i płucach, a skutki choroby u ozdrowieńców mogą utrzymywać się przez kilka lat. W 80% przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych.
Objawy koronawirusa u dzieci
Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci przebiegają znacznie łagodniej niż u dorosłych. Z tego powodu infekcję można łatwo pomylić z grypą. Wśród dzieci warto zwrócić uwagę na:
- gorączkę pomimo leków obniżających temperaturę
- rzadsze spożywanie płynów
- rzadsze oddawanie moczu
- ciagły płacz
Jak postępować w przypadku pozytywnego wyniku testu?
Jeśli zauważymy którekolwiek z wyżej wymienionych objawów zakażenia koronawirusem u dzieci i dorosłych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W obecnych warunkach lepiej wcześniej zadzwonić i dopiero wtedy umówić się na wizytę. Osoby z łagodnymi objawami i nie cierpiące na inne schorzenia powinny zwalczać objawy w domu. Nie należy zgłaszać się na SOR, aby nie zarazić osób w poczekalni.
