https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Terytorialna idzie na cyberwojnę. Trwa budowa 100-osobowego oddziału specjalnego

Piotr Subik
Zespół Działań Cyberprzestrzennych powstaje w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzorujemy się w tym względzie na amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Zespół składał się będzie ze 100 osób. 90 proc. z nich to będą ochotnicy pełniący terytorialną, czyli czasową służbę wojskową. Co trzecie miejsce w zespole przeznaczono dla szeregowych. Najpierw powstanie taki oddział na szczeblu centralnym, a później kolejne na szczeblach regionalnym i wojewódzkim.

Cyberkomponent - podobnie jak całe WOT - budowany jest na zasadzie łączenia ekspertów z młodymi talentami.

"Kwiat pustyni" (fot. AplusC)

"Kwiat pustyni". Z wioski nomadów na pierwsze strony modowyc...

- Do grupy ekspertów trafią osoby doświadczone, które na co dzień pracują na przykład w firmach informatycznych i chciałyby pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Do grupy talentów wejdą zaś „młode gwiazdy”, wyszukane przez wojskowych head hunterów. Ludzie osiągający nieprzeciętne wyniki, absolwenci olimpiad, najlepsi uczniowie techników informatycznych - wylicza ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak dodaje, ci drudzy dzięki służbie będą mogli liczyć na stypendia, dofinansowanie studiów, szkolenia itp.

Co ważne, w rekrutacji do cyberkomponentu mniejsze znaczenie będzie miała sprawność fizyczna. W niektórych, uzasadnionych przypadkach, selekcja fizyczna może zostać całkowicie pominięta.

Małopolska. Wojsko weszło do akcji! Terytorialsi walczą z po...

Szkolenie cyberkomponentu WOT ma mieć trzy etapy. W pierwszym roku członkowie zespołu będą poddani weryfikacji przez służby, a szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji, zasad cyberbezpieczeństwa. W drugim roku prowadzone będą kursy specjalistyczne, a w trzecim zaawansowane wojskowe szkolenia specjalistyczne.

Pomogą w tym standardy wypracowane w Gwardii Narodowej USA. - Pierwsze szkolenia ochotników, którzy nie są jeszcze naszymi żołnierzami odbędą się na przełomie lipca i sierpnia i zakończą się przysięgą wojskową - dodaje ppłk Pietrzak.

"Kwiat pustyni" (fot. AplusC)

"Kwiat pustyni". Z wioski nomadów na pierwsze strony modowyc...

Po wyszkoleniu zadaniem cyberżołnierzy WOT będzie m.in. wspieranie w zabezpieczeniu przed atakami z sieci infrastruktury lokalnej administracji, zakładów o znaczeniu strategicznym itp. Powstanie również zespół ds. prawa technicznego i informatycznego.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

y
yt
Kto chce zobaczyć na kim wzorują się obecnie z PiS i Antek zwany oszołomem niech oglądnie film "Rambo"

Na tym właśnie filmie pokazano patologię policji municypalnej (szeryf) oraz umiejętności odpowiednika naszej OT
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska