
Nowe zasady kontroli aut przez policję
Dziś zaczynają obowiązywać nowe zasady podczas kontroli samochodów przez policję. Jak teraz będzie wyglądała kontrola drogówki? Zobacz najważniejsze zmiany na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Radiowóz parkuje gdzie chce
Podczas kontroli policja będzie mogła parkować w miejscach niedozwolonych, np. na chodniku czy na przystanku autobusowym. Dziś radiowóz mógł tak parkować tylko pod warunkiem włączenia sygnałów świetlnych. W listopadzie się to zmieni. Warunek - takie parkowanie musi być "niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych" (to akurat policji łatwo będzie udowodnić) oraz nie może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ten przepis dotyczy także radiowozów nieoznakowanych.

Ręce na kierownicy
Podczas kontroli policji kierowca, tak jak dotąd, nie będzie mógł bez wyraźnego polecenia policjanta wysiąść z samochodu i będzie musiał trzymać ręce na kierownicy. Jeśli tego nie zrobi, grozić mu będzie nawet 500 złotych mandatu.
Ma to być bat na krnąbrnych kierowców, którzy wykazują się brakiem szacunku i utrudniają pracę funkcjonariuszom, dokonującym kontroli drogowej. Kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do ich poleceń oznaczać będzie surową karę.

Kontrola licznika
Podczas kontroli samochodu policjant będzie musiał sprawdzić stan licznika i wpisać go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obowiązkiem kierowcy będzie umożliwienie policjantowi przeprowadzenie kontroli wnętrza pojazdu, w tym odczytanie stanu licznika. Wyjątek to szybkie badania trzeźwości prowadzone przez patrole drogówki - w takich sytuacjach policjanci mogą się ograniczyć tylko do badania alkomatem. Nie będą musieli się nawet legitymować.