https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od jutra dzieci nie płacą za komunikację miejską

Arkadiusz Maciejowski
Uczniowie podstawówek nie będą już musieli kasować biletów
Uczniowie podstawówek nie będą już musieli kasować biletów fot. Michał Gąciarz
O tym się mówi. Na przystankach w okolicy szkół pojawią się umundurowani kontrolerzy biletów, którzy będą udzielać uczniom i ich rodzicom informacji o bezpłatnych przejazdach

Ponad czterdzieści tysięcy uczniów krakowskich szkół podstawowych od 1 września pojedzie za darmo komunikacją miejską. Bez biletu miejskimi tramwajami i autobusami podróżować będą także wszystkie maluchy, które jeszcze nie rozpoczęły edukacji. Urzędnicy wraz z firmą Renoma, odpowiedzialną za kontrolę biletów, szykują specjalną akcję.

50 umundurowanych kontrolerów pojawi się w czwartek rano na kilkunastu przystankach w rejonie szkół podstawowych.

- Będzie można ich spotkać m.in. w rejonie SP nr 3 (ul. Topolowa 22) oraz SP nr 4 (ul. Smoleńsk 5). Mają tam informować uczniów i rodziców, na jakich zasadach dzieci mogą bezpłatnie podróżować komunikacją - mówi Marcin Bonisławski z firmy Renoma.

A zasady są dość klarowne. Dzieci będą od 1 września do 30 czerwca podróżować bez biletu we wszystkie dni, wszystkimi tramwajami i autobusami, również tymi aglomeracyjnymi. Oznacza to, że uprzywilejowani są także uczniowie mieszkający poza Krakowem, pod warunkiem, że dojeżdżają do szkoły zlokalizowanej w stolicy Małopolski.

Dzieci, aby móc za darmo korzystać z komunikacji, muszą mieć przy sobie ważną legitymację krakowskiej szkoły podstawowej, zgodną ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kontrolerzy będą sprawdzać znajdujący się na legitymacji adres placówki.

Za darmo pojadą również wszystkie maluchy, które nie chodzą jeszcze do szkoły. Do tej pory przywilej ten dotyczył dzieci tylko do 4. roku życia. Radni miejscy poszerzyli go jednak o dzieci 5- i 6-letnie. W ich przypadku podczas kontroli wystarczy oświadczenie rodzica lub opiekuna podróżującego z dzieckiem.

Uczniowie szkół zlokalizowanych poza Krakowem będą nadal uprawnieni do przejazdów na podstawie biletów ulgowych.

Urzędnicy spodziewają się, że ze względu na darmowe przejazdy, część rodziców przestanie odwozić dzieci do szkoły samochodem i uczniowie sami będą na lekcję dojeżdżać komunikacją miejską. Dlatego w kolejnych dniach września umundurowani kontrolerzy dostaną również nowe zadanie. - Mają zwracać szczególną uwagę na samotnie podróżujące dzieci i pomagać im, gdyby np. wsiadły do niewłaściwego tramwaju - podkreśla Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Umundurowanego kontrolera łatwo rozpoznać m.in. po białej koszuli i czerwonym krawacie. - Rodzice powinni przekazać dzieciom, że gdy zobaczą kontrolera biletów, a będą miały jakikolwiek problem, to mogą zwrócić się do niego o pomoc - dodaje Pyclik.

Dzięki bezpłatnym przejazdom dla uczniów, rodzice zaoszczędzą średnio 47 zł miesięcznie, czyli tyle, ile kosztuje miesięczny ulgowy bilet na wszystkie linie w Krakowie.

Bezpłatna komunikacja dla klas 1-6 ma kosztować budżet Krakowa 2,7 mln zł rocznie. Na tę kwotę składają się utracone dochody z biletów okresowych (1,1 mln zł) i jednorazowych (1,6 mln zł). Władze miasta liczą jednak, że dzięki nowemu przywilejowi, na ulice Krakowa codziennie rano wyjedzie będzie mniej aut.

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kobitka
A wystarczy czytac ze zrozumieniem - do lekarza tez nie musisz placic bo przejazdy sa ogolnie darmowe a nie tylko na trasie szkola - dom
H
Henio
Chodzi o to że dali coś za free, na koniec roku będą płakać że straty, a później podwyżki cen biletów, kumasz czy nie bardzo, nie ma nic za darmo
H
Halina
Jezeli dzieci wg Ciebie nie dojeżdżają to bo mają szkoły na miejscu to przepraszam o jakich stratach mówisz???? Skoro nie dojeżdżają to nigdy biletów nie kupowały. Skoro nie kupowaly to jakie straty bedą, jezeli dalej nie bedą kupować???
M
Mamuś
Nareszcie jakiś ruch w stronę aglomeracji!!! Brawo ale to jeszcze za mało, bo jeśli linie aglomeracyjne kursowałyby częściej ludzie chętnie zostawialiby samochody poza miastem! U nas linia 5 km od granicy miasta kursuje co 1,5-2 godziny a rozkład jazdy nie zmienił sie od 30 lat! Znam go na pamięć odkąd sama chodziłam do podstawówki. Teraz moje dziecko skończy lekcje, wyjdzie ze szkoły i ma się plątać po mieście dwie godziny zeby doczekać sie na autobus? To jasne, ze do tego nie dopuszczę. Ktos przyjedzie po niego samochodem do miasta :( kiedy miasto wreszcie zrozumie, że rozwój linii aglomeracyjnych i kolej podmiejska to jedyny sposób na odciążenie miasta od samochodów???
L
Leila
I oni będą "opiekować" się naszymi dziećmi? Ktoś się zastanawiał, czy te osoby nie były karane?
V
V
Mam dokladnie takie samo zdanie. A pomysl polityki zniechecajacej do posiadania dzieci, propagowalabym bardzo mocno na calym swiecie!!!!
p
podpis
co za kretyn!
G
Gość
Idiota ciągle używający ręki.
:-)
To chyba żart - naprawdę uważasz, że większość?? Chyba w Nowej Hucie :-)))
Poza tym, dzieci będą jeździły za darmo, bez względu na cel podróży, od września do czerwca.
t
to nic
Podobno do czasu uzyskania legitymacji wystarczy oświadczenie ustne - dotyczy to jednak chyba tylko września.
k
krakowianin
Nic nie jest za darmo , łajzy urzędnicze. No chyba że wasze pensje. Za pierdzenie w stołek i picie kawy dostaje się pensję, to rzeczywiście jest za darmo.

Choć są i tacy urzędnicy co pracują, chwała im bo inaczej to miasto by stanęło gdyby zatrudniali byli tylko znajomi aroganta majchrowskeigo
f
fwefew
Czy właściciel dalej chodzi spocony po "biurze" w koszulce na ramiączkach niczym "Janusz" z budowy?
Jeżeli piszecie o tej firmie z Gertrudy, to wypadała by się tam pofatygować z ukrytą kamerą, jakiś "superwizjer" albo "pod napięciem" bo to co się tam wyprawia do "misji specjalnej" się nadaje
N
Nowohucianin
Nie beda musieli placic za przejazd metrem.
k
krakus
Super pomysl! Ktop po krok i wreszcie w tym kraju bedzie normalnie.
a
ankmak
Akcja pod publikę .Przecież to uczniowie z gimnazjum i liceum jeżdżą w większości do szkoły.Uczniowie z podstawówki dojeżdżający do szkoły to mała grupa.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska