Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od kondycji płuc zależy nasze życie

red.
Dbaniu o zdrowie sprzyjają naturalne walory Małopolski - działanie klimatu górskiego, łagodna aura dolinek
Dbaniu o zdrowie sprzyjają naturalne walory Małopolski - działanie klimatu górskiego, łagodna aura dolinek Wojciech Matusik
Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego

- Tempo życia nie sprzyja przestrzeganiu dobrych nawyków, również tych prozdrowotnych?

- To prawda. Nie możemy jednak zapominać, że kondycja naszych płuc wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wszystkie wdychane przez nas związki chemiczne działają nie tylko na płuca, ale mogą również odkładać się w innych narządach i być przyczyną przewlekłych schorzeń. Dlatego nie powinien nas dziwić i śmieszyć widok turysty np. japońskiego czy chińskiego, który przechadza się po Krakowie w maseczce. Takie zachowanie świadczy o głębokiej świadomości zdrowotnej tych osób.

- Czy powietrze, którym oddychamy w Krakowie, jest dla nas wielkim zagrożeniem?

- Groźnego smoka wawelskiego, zastąpił niebezpieczniejszy… smog krakowski. Na jego występowanie wpływa m.in. ukształtowanie terenu i związane z nim warunki przewietrzania, występowanie mgieł itp. Na te czynniki nie mamy żadnego wpływu. Powinniśmy natomiast dążyć do ograniczania zanieczyszczenia powietrza zależnego od działalności człowieka. Samorząd Województwa Małopolskiego przykłada ogromną wagę do tej kwestii.

Województwo Małopolskie jako pierwsze w Polsce powiedziało "NIE" dalszemu pogarszaniu się jakości powietrza.

W listopadzie 2013 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę i określił jakie rodzaje paliw mogą być dopuszczone do stosowania na obszarze gminy miejskiej Kraków. Podstawą do podjęcia takich kroków jest troska o zdrowie mieszkańców oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko i zabytki. Bezprecedensowe na skalę Polski działania, które podjęliśmy, będą przynosić systematyczną i skuteczną poprawę jakości powietrza, którą powinniśmy odczuć już około 2018 roku.

Warto pamiętać, że liczba bezwietrznych dni w Krakowie- około 200; podobnie jest w Nowym Sączu i Tarnowie - oraz ustawiczne przekraczanie norm średniego stężenia rocznego dla pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) przyczyniają się do wzrostu zachorowań, najczęściej na choroby układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego czy pogorszenia parametrów oddechowych zwłaszcza u najmłodszych Małopolan, z których około połowa ma różnego rodzaju alergie.

- To nie tylko bardzo ważne, ale jednocześnie odważne działanie. Czy jedyne?

- Staramy się działać wielokierunkowo. Rodzaj paliwa wykorzystywanego do ogrzewania nie jest jedynym źródłem zanieczyszczeń. Bardzo cieszy mnie widok jeżdżących po Krakowie autobusów miejskich z normą emisji spalin - Euro 6, bogata sieć tramwajowa, coraz sprawniejszy system komunikacyjny, np. kolej aglomeracyjna czy wzrastająca liczba ścieżek rowerowych w aglomeracjach miejskich i poza nimi. Wszystko to przyczynia się do poprawy stanu powietrza i sprawia, że ekologiczne środki transportu stają się coraz popularniejsze. To dobry kierunek.

- A jeżeli coś nam dolega?

- To trzeba udać się do lekarza specjalisty. Uważam, że nie należy lekceważyć objawów świadczących o tym, że coś dzieje się w naszych drogach oddechowych. Warto korzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami diagnostyka i rozwój pulmonologii. Ważne jest też to, abyśmy sami potrafili dbać o zdrowie i wyrobili sobie dobre nawyki przestrzegając oczywistych zasad.

Przede wszystkim nie palili papierosów i unikali tzw. biernego palenia, dużo przebywali na świeżym powietrzu, łącząc to z aktywnością fizyczną i wykorzystywali naturalne walory Małopolski, np. bodźcowe działanie klimatu górskiego, łagodną aurę obszarów położonych w dolinkach, czy mikroklimat panujący w kopalni soli lub w grotach solnych, a z całą pewnością będzie nam się lżej oddychać. Każdy mały krok, na który zdecydujemy się w trosce o swoje zdrowie, może być początkiem dużej zmiany w naszym myśleniu i codziennym zachowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska