FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

Na Uniwersytecie Jagiellońskim nauka ma być prowadzona stacjonarnie, z elementami kształcenia zdalnego (decyzja w tej sprawie, wykaz zajęć i sposób ich prowadzenia zostaną ogłoszone przez dziekanów wydziałów do 10 września). Jeśli zaś chodzi o ograniczenia, to jeśli nie będzie wytycznych ze strony ministerstwa czy GIS, stosowane będą ogólne zasady bezpieczeństwa – noszenie maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk itp.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej założenie jest takie, że od 1 października uczelnia w zasadzie wróci do normalnego funkcjonowania, czyli bez ograniczeń związanych z pandemią. Jak informuje rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, wszystkie zajęcia w ramach studiów wyższych, których realizacja przewidziana jest w salach dydaktycznych uczelni, będą realizowane stacjonarnie.
Nie wyklucza to jednak możliwości prowadzenia zajęć w trybie zdalnym. Są do tego zachęcani zwłaszcza nauczyciele akademiccy, którzy poprzez realizację zajęć on-line uzyskali cenne doświadczenia i chcieliby je dalej w pewnym zakresie kontynuować.
- W przypadku organizacji wykładów w dużych grupach zakładamy, że będą one się odbywały stacjonarnie w salach wykładowych, z uwzględnieniem obowiązujących wytycznych i wymogów sanitarnych, z ewentualną możliwością prowadzenia transmisji na żywo - mówi rzeczniczka AGH i dodaje, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie zmianie i wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia, to oczywiście organizacja zajęć na uczelni zostanie do tego dostosowana.
Politechnika Krakowska również planuje powrót do nauki stacjonarnej (na studiach I i II stopnia, studiach doktoranckich, w Szkole Doktorskiej, na studiach podyplomowych i w innych formach kształcenia), przy zapewnieniu bezpiecznych warunków uwzględniających aktualny stan zagrożenia epidemicznego. Będzie więc obowiązywało m.in. noszenie maseczek, zachowanie dystansu, regularna dezynfekcja i wietrzenie sal itp. – Oczywiście w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej w trakcie semestru organizacja kształcenia może ulec zmianie – zastrzega rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.
Przypomina jednocześnie, że władze uczelni zachęcają studentów i pracowników do szczepień. Zorganizowane już zostały dwie tury szczepień, a w razie potrzeby PK będzie gotowa do zorganizowania kolejnej tury wraz z początkiem roku akademickiego. Dodajmy, że podjęto również działania zwiększające bezpieczeństwo studentów w akademikach: więcej pokoi jednoosobowych, ograniczenia dotyczące odwiedzin, wydzielone pokoje przeznaczone na izolatoria dla osób zakażonych lub będących na kwarantannie itp.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie od października zaprasza studentów studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich w mury uczelni. Wyjątkiem mają być tylko wykłady kierunkowe, które będą prowadzone poprzez platformę Teams. Natomiast kształcenie na studiach niestacjonarnych będzie się odbywało w formule zjazdów zdalnych (wykładowych) oraz stacjonarnych (ćwiczenia, laboratoria, lektoraty). Jeśli zaś chodzi o seminaria dyplomowe i konsultacje w ramach obu trybów studiów, to wprowadzono tu formę zdalną. – Powyższe ustalenia będą na bieżąco dostosowywane do panującej sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie – informuje dr hab. prof. UEK Karolina Klecha-Tylec, prorektor ds. kształcenia i studentów.
Na Uniwersytecie Pedagogicznym w nowym roku akademickim nauka ma się odbywać w trybie hybrydowym. Wykłady ogólnouczelniane w semestrze zimowym będą prowadzone zdalnie, z możliwością odtworzenia nagranego wykładu w dowolnie wybranym przez studenta czasie. Zajęcia audytoryjne, konwersatoryjne i laboratoryjne powinny odbywać się w trybie zdalnym lub hybrydowym. Możliwe będzie także prowadzenie tych zajęć w trybie stacjonarnym, z zachowaniem rygorów sanitarnych i ograniczeniem liczby uczestników.
– Już teraz myślimy również nad bezpiecznym zaplanowaniem najbliższych spotkań inauguracyjnych pierwszych roczników. Będą odbywać się w grupach do 50 osób – podaje rzeczniczka PK Dorota Rojek-Koryzna. – Mamy nadzieję, że uda się zapobiec kolejnej fali ograniczeń. Większość wykładowców i personelu administracyjnego jest już zaszczepiona – dodaje.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w nadchodzącym roku akademickim planuje, by zajęcia dla studentów I roku odbywały się stacjonarnie, a dla tych z wyższych lat – w formie hybrydowej, w tzw. trybie schodkowym, czyli zajęcia w formie stacjonarnej będą mieli naprzemiennie studenci poszczególnych roczników wszystkich kierunków, w zależności od specyfiki tychże kierunków.
Oczywiście na uczelni nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny w postaci częstej dezynfekcji pomieszczeń, wietrzenia sal po każdych zajęciach, zachowania dystansu społecznego, dezynfekcji rąk, noszenia maseczek itp. – Jeżeli zaś chodzi o akademiki, decyzja w sprawie kwaterowania tylko zaszczepionych nie zapadła. Staramy się kwaterować studentów w pokojach 1- i 2-osobowych. Obserwujemy rozwój sytuacji epidemicznej – informuje rzeczniczka UR Izabella Majewska.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przygotowuje się na powrót studentów na uczelnię, bowiem nauka od nowego roku akademickiego ma się tam odbywać stacjonarnie, z obowiązkiem stosowania się do aktualnie obowiązujących wymogów sanitarnych. Przy czym niewykluczone, że część zajęć może być prowadzona zdalnie. Oczywiście jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, władze uczelni będą stosownie reagować – bierze się pod uwagę kształcenie w trybie hybrydowym, jak również zdalne.
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie władze zakładają, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, nauka odbywać się będzie stacjonarnie. Natomiast w razie wystąpienia mniej optymistycznego scenariusza uczelnia przygotowana jest na kształcenie w systemie hybrydowym, zwłaszcza, że cyfryzacja PWSZ w Tarnowie jest obecnie na bardzo zaawansowanym etapie.
Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu to, czy organizacja nauki w nadchodzącym roku akademickim przyjmie formę stacjonarną, zdalną czy też hybrydową, uzależnia od aktualnej sytuacji epidemicznej. – W przypadku pojawienia się obostrzeń związanych z epidemią nauka stacjonarna będzie musiała ustąpić zajęciom realizowanym w formie zdalnej – informuje Anna Gródek, kierownik Centrum Promocji i Public Relations PPUZ w Nowym Targu. – Warto jednak podkreślić, że według scenariusza zakładającego brak zdecydowanych ograniczeń spowodowanych Covid–19, w październiku studenci rozpoczną naukę stacjonarnie – dodaje, zapewniając jednocześnie iż niezależnie od formy komunikacji realizacja zajęć dydaktycznych będzie się odbywała na najwyższym poziomie.
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu w nadchodzącym roku akademickim planuje prowadzić kształcenie stacjonarne z elementami kształcenia zdalnego. Zajęcia realizowane w sposób tradycyjny będą się odbywać pod warunkiem zachowania aktualnie obowiązujących wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zamierza w semestrze zimowym prowadzić kształcenie w trybie hybrydowym. Wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia realizowane w większych grupach) będą się odbywać zdalnie, a pozostałe zajęcia dydaktyczne – stacjonarnie. Oczywiście w murach uczelni każdy będzie miał obowiązek stosować się do zasad sanitarnych: nosić maseczkę, dezynfekować dłonie, zachować dystans itp.