https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od początku roku u ponad 1,2 tys. Małopolan zdiagnozowano krztusiec. Chorujemy też na Covid-19

Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W 2021 roku małopolski sanepid odnotował 18 zachorowań na krztusiec, a w 2023 roku - 70. W tym roku to już 1266 zachorowań. Na różyczkę zachorowało 7 osób, a w 2023 roku 24. Notuje się również większą zapadalność na Covid-19. W 2023 roku było to 21 przypadków, a w tym samym okresie 2024 roku to już ponad 500 zakażeń. Wojewoda małopolski apeluje do mieszkańców, by nie zaniedbywali kalendarza szczepień ochronnych. Z niewywiązaniem się z obowiązku szczepień wiążą się grzywny, które mogą wynieść nawet 10 tys. złotych.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w Małopolsce odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na choroby zakaźne.

Szczególnie wzrosła liczba zapadalności na krztusiec. W 2021 roku WSSE odnotowała 18 zachorowań, w 2022 r. - 41, a w 2023 r. - już 70. Do lipca br. zakażonych było już 1266. Zwiększona jest również zapadalność na różyczkę - z 7 przypadków w 2021 roku, 15 w 2022 roku, do 24 w 2023 roku. Małopolan nie opuszcza niestety również ospa wietrzna. W ciągu ostatnich trzech lat liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 12 tys. – z 4.8 tys. w 2021 r., przez 15,4 tys. w 2022 r., do 17,2 tys. w 2023 r.

- Ostatni wzrost zachorowań na choroby, którym można skutecznie zapobiegać, budzi nasz duży niepokój. Krztusiec daje groźne powikłania w postaci zapaleń płuc, niedotlenienia, drgawek, obrzęku mózgu. Różyczka tylko z pozoru jest łagodna, gdyż zakażenie w ciąży może prowadzić do obumarcia płodu lub licznych wad wrodzonych. U chorych z upośledzoną odpornością zwykła ospa wietrzna może doprowadzić do śmierci. Jako lekarz rodzinny namawiam do przestrzegania kalendarza szczepień obowiązkowych oraz do wykonywania szczepień zalecanych – podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, prof. UJ.

Małopolan nie opuszcza niestety również Covid-19. Jak mówi dr n. med. Anita Orzeł-Nowak, kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w podobnym okresie roku poprzedniego mówiliśmy o 21 przypadkach choroby. W 2024 roku mówimy o ponad 500 przypadkach.
- Sytuację covidovą monitorujemy w tzw. okresach 14-dniowych. Aktualnie tych zachorowań zanotowano 523, dwa tygodnie
wcześniej 301. W 2023 roku tych zachorowań w podobnym okresie sierpnia było 21. Szczepionka jest dostępna, w czterech wariantach - mówi lekarka

Szczepienia już w pierwszych 24 godzinach życia

Szczególnie ważne są szczepienia w okresie dziecięcym. Dziecko obowiązkowo powinno zostać zaszczepione przeciw: gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. To pierwsze szczepienia, jakim podlega każdy człowiek w ciągu pierwszych 24 godzin od urodzenia lub przed wypisaniem ze szpitala. Kolejno należy zaszczepić dziecko przeciw: rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i pneumokokom.

-Po pierwszym roku życia, zgodnie z Kalendarzem Szczepień, wszystkie te szczepienia powinny być powtarzane (poza podaniem preparatu przeciwko rotawirusom) oraz dodatkowo uzupełnione o szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. Zaleca się także szczepić dzieci i młodzież przeciw meningokokom, grypie, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i kleszczowemu zapalaniu mózgu - przekazuje kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie dr n. med. Anita Orzeł-Nowak

Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. W pozostałych grupach wiekowych szczepienia to jest odpłatne lub częściowo refundowane. W grupie zalecanych i bezpłatnych szczepień od 7. miesiąca życia znajduje się również szczepienie przeciwko COVID-19.

Nie zaszczepisz się? Czeka Cię grzywna

Z niewywiązaniem się z obowiązku szczepień wiążą się określone konsekwencje, w postaci wysokich kar pieniężnych.

- W roku 2023 Wojewoda Małopolski nałożył 326 grzywien za uchylanie się od obowiązku wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. W tym roku liczba ta wynosi już 250. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w 2023 roku wpłynęło 121 wpłat wynikających z prowadzonych postępowań egzekucyjnych. Wskazane wpłaty z uwagi na rozłożony w czasie proces prowadzenia spraw (wynikający z charakteru postępowań egzekucyjnych) dotyczą również lat wcześniejszych – przekazuje zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW w Krakowie Tomasz Ocetkiewicz.

Procedura wygląda tak, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny jako organ monitorujący realizację obowiązkowych szczepień ochronnych u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, występuje do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania, zawierając w nim treść obowiązku, który strona ma wykonać, jego podstawę prawną oraz propozycję wysokości grzywny. Są to postępowania złożone i długotrwałe. Bywa, że rodzice korzystają z trybu odwoławczego – składają zażalenia i/lub zarzuty do prowadzonych postępowań, za pośrednictwem wojewody, odpowiednio do Ministra Zdrowia i PPIS.

Należy pamiętać, że jeśli rodzic nie wykona obowiązku w wyznaczonym terminie wskazanym w postanowieniu wojewody, tzn. nie zaszczepi dziecka obowiązkowymi sczepieniami ochronnymi, może otrzymać kolejną grzywnę w takiej samej lub większej kwocie. Wysokość tych grzywien wynosi 1 tys. zł. W przypadku niewykonania obowiązku, kolejna grzywna, nałożona na wniosek PPIS, może wynieść od 1 tys. do 10 tys. zł. Grzywny nakładane są osobno na każde z rodziców.

Kryzys demograficzny. Czy Polsce grozi depopulacja?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska