WIDEO: Barometr Bartusia
Do realizacji elektronicznych recept już od ponad roku są przygotowane wszystkie małopolskie apteki. Do tej pory lekarze przepisujący leki mogli jednak zdecydować, czy wykorzystają do tego tradycyjne druki, czy te wirtualne. Od środy 8 stycznia elektroniczne staną się już obowiązkową formą, a medycy – poza kilkoma wyjątkami przewidzianymi w przepisach – będą musieli korzystać właśnie z e-recept.
Z danych gromadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że choć liczba wystawianych e-recept z miesiąca na miesiąc rosła, wielu lekarzy z dołączeniem do specjalnej platformy umożliwiającej przepisywanie leków za pomocą systemu informatycznego zwlekało do ostatniej chwili. Część lekarzy oczekiwało, że elektroniczna rewolucja zostanie przesunięta w czasie, resort zdrowia nie zdecydował się jednak na taki krok. Jak deklaruje Ministerstwo Zdrowia, na początku medycy, którzy nie będą wywiązywać się z nowego obowiązku i po tradycyjne druki będą sięgać także poza określonymi w przepisach wyjątkami, nie muszą jednak obawiać się sankcji, a pacjenci, którym wystawiono papierowe recepty bez problemów zrealizują je w aptekach.
Jak działają elektroniczne recepty? W czasie wizyty lekarz wystawia druk za pomocą specjalnego systemu informatycznego. Gotowa e-recepta trafia do wirtualnej bazy oraz na Internetowo Konto Pacjenta (IKP). Chory, który je aktywował, informację o wystawieniu druku otrzymuje za pośrednictwem wiadomości e-mail albo sms. Pacjentowi, który nie ma IPK czy nie korzysta z telefonu, lekarz przygotowuje specjalny wydruk informacyjny z czterocyfrowym kodem. Podczas wizyty w aptece wystarczy, że chory poda swój PESEL i wygenerowany kod, a farmaceuta uzyska dostęp do wystawionych mu recept.
Elektroniczna recepta to duże ułatwienie dla pacjentów. Wirtualne druki minimalizują ryzyko pomyłki, bo w ich przypadku nie ma już mowy o nieczytelnie zapisanych nazwach leków zaleconych przez medyka. Ułatwiają one także zdobycie trudno dostępnych medykamentów. Dzięki e-receptom każdy przepisany preparat można bowiem zakupić w dowolnej aptece bez konieczności zdobycia odpisu recepty. Co więcej, w przypadku osób leczących się przewlekle, lekarz może wygenerować e-receptę na kolejną dawkę stale przepisywanych leków bez konieczności osobistej wizyty pacjenta w przychodni. Wystarczy, że po wystawieniu takiego dokumentu, chory otrzyma od niego kod zabezpieczający i będzie mógł wykupić potrzebne mu medykamenty w aptece.
W jakich przypadkach e-recepty nie będą obowiązkowe? Zgodnie z przepisami po 8 stycznia część recept nadal będzie wystawianych w formie papierowej. Dotyczy to:
- recept w ramach tzw. importu docelowego
- recept dla osób o nieustalonej tożsamości
- recept transgranicznych (do końca 2020 r.)
- recept pro auctore (dla osoby wystawiającej) i pro familiae (dla najbliższej rodziny) - decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej
- braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do internetu
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
