- Absolutny brak wszystkiego medycznego. Laboratorium wykonuje zaledwie kilka rodzajów badań: morfologię OB, test na HIV i na malarie oraz test ciążowy. To wszystko. Potrzeby są ogromne. Pacjenci przychodzą do nas po pomoc z poważnymi schorzeniami. Oceniamy potrzeby. Trzeba tu wrócić. Dużo zgłasza się pacjentek ginekologicznych, dzieci z chorobami poważnymi, ale, co ważne, uleczalnymi! Dajemy leki najbiedniejszym, bogatsi natomiast otrzymują od nas recepty. Wiele leków jest niedostępnych. Niestety są tacy pacjenci, którym w tych warunkach nie damy rady pomoc - dzieli się wrażeniami z pierwszego tygodnia pracy w Tanzanii Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii.
Przypominamy, że to już trzecia misja medyczna, w której uczestniczą medycy z „Żeromskiego”, ale pierwsza, która składa się z samych kobiet. Przygotowania do wyjazdu trwały ponad pół roku. Lekarki zabrały ze sobą solidny bagaż leków, materiałów jednorazowych i witamin. Często są to niedrogie specyfiki, które mogą uratować życie wielu osobom.
Dla dr Stopyry to już piąta misja, ma doświadczenie i wiedzę na temat potrzeb medycznych w Afryce, dlatego odpowiadała za skład załogi z „Żeromskiego”.
– W Tanzanii brakuje dostępu do pomocy medycznej i czystej wody, panują trudne warunki życia, głód, niedożywienie, niedobory witamin. To wszystko powoduje, że pacjenci bardzo ciężko chorują na choroby zakaźne. To jest kraj, w którym umierają kobiety przy porodzie, umierają noworodki. Dlatego jedziemy tam ekipą pediatrów, zakaźników, ginekologów – mówiła przed wyjazdem Lidia Stopyra.
Poza tym lekarki z „Żeromskiego” uczą miejscowych pielęgniarzy, felczerów, położne, czasem też lekarzy.
– Przy porodzie często liczą się minuty dla uratowania matki i dzieci. Postaramy się podzielić wiedzą i doświadczeniem z lokalnymi położnymi, aby umiały wykorzystać cenny czas. Dowiemy się jak usprawnić opiekę nad rodzącą pacjentką i jej noworodkiem – wyjaśniała przed wyjazdem na misję dr Katarzyna Moskała, ginekolożka.
Śmiertelność noworodków i ciężarnych w Tanzanii jest ogromna, kobiety rodzą w domach, każda z nich zna historię matki, która zmarła przy porodzie bądź utraciła nowo narodzone dziecko.
Skład ekipy, który wyjechał do Tanzanii to: dr n.med. Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii, dr n. med. Edyta Cywa, choroby wewnętrzne, pulmonolog, odział obserwacyjno-zakaźny, dr n.med. Katarzyna Moskała, ginekolog, oddział ginekologiczno-położniczy, lek. Agnieszka Juranek, pediatra, oddział chorób infekcyjnych i pediatrii, mgr Karolina Wójcikowska, położna.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta
