Jak wyliczają krakowscy urzędnicy: - W 2023 r. były to 32 zachorowania, natomiast w 2024 roku już 1 237 zachorowań (stan na 15 grudnia 2024 r.) To wzrost o ponad 3800 proc. w skali roku. We wcześniejszych latach liczba osób chorych na krztusiec w Krakowie także nie miała takiej alarmującej skali: w 2020 roku było 41 zachorowań, w 2021 roku – 15, a w 2022 r. – 18. W tym roku najwięcej osób chorych jest pomiędzy 10 a 14 rokiem życia (271 osób) oraz 40 a 44 rokiem życia (104 osoby) - wyliczają.
- Mniej więcej od czerwca/lipca obserwujemy zdecydowany wzrost zachorowań. On w tym momencie dwudziestokilkukronie przekroczył liczbę zachorowań, która była w poprzednich latach i dlatego mówimy o epidemii - mówi dr n. med. Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie.
Krztusiec. Objawy i możliwe powikłania
Krztusiec jest wysoce zakaźną chorobą wywołaną przez bakterię Bordetella pertussis. Objawia się intensywnym, napadowym kaszlem, wykrztuszaniem śluzu i wymiotami. W przypadku dzieci poniżej szóstego miesiąca życia, zamiast napadowego kaszlu, może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np.: ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu czy utrata wagi ciała.
- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz krajowych służb zdrowia, szczepienie przeciwko krztuścowi jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorobie. Szczepionki zapewniają długotrwałą ochronę i skutecznie ograniczają ryzyko powikłań - wyjaśnia krakowski magistrat.
Program szczepień w Polsce obejmuje:
trzy dawki podstawowe podawane w pierwszym półroczu życia (od drugiego miesiąca) oraz dwie dawki przypominające (16–18 miesiąc życia oraz szósty rok życia)
dodatkową obowiązkową dawkę przypominającą dla nastolatków w 14. roku życia, natomiast w wieku 19 lat wskazana jest nieobowiązkowa dawka przypominająca
kobiety między 27 a 36 tygodniem ciąży – szczepienie kobiet w ciąży chroni niemowlęta przed zachorowaniem na krztusiec od dnia porodu (od 15 października finansowane przez Ministra Zdrowia)
osobom dorosłym zalecane są szczepienia w postaci pojedynczej dawki przypominającej co 10 lat.
